Właściciele szkolnych sklepików zaskarżą rozporządzenie MZ

Autor: Kurier Lubelski, KR/Rynek Zdrowia • • 22 września 2015 09:35

Grupa ośmiu właścicieli szkolnych sklepików z różnych części Polski chce zaskarżyć tzw. rozporządzenie, w którym Ministerstwo Zdrowia określiło, jakie produkty spożywcze mogą być sprzedawane w placówkach oświatowych.

Właściciele szkolnych sklepików zaskarżą rozporządzenie MZ
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak informuje Kurier Lubelski, właściciele sklepików założyli stowarzyszenie ''Zdrowo i ze smakiem w szkole''. Uważają, że nowe przepisy ograniczają handel  i zabraniają handlować im żywnością, która jest dopuszczona do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej.

Stowarzyszenie planuje złożyć skargę do Komisji Europejskiej. Ich zdaniem, nowe przepisy wymagały notyfikacji, czyli poinformowania organu Unii Europejskiej o projekcie przepisów, które mogą wpłynąć na swobodę przepływu towarów.

Więcej: www.kurierlubelski.pl

Rozporządzenie ministra zdrowia z dnia 26 sierpnia 2015 r. miało sprawić, że ze szkolnych sklepików znikną m.in. gazowane słodkie napoje i chipsy. Wraz z niezdrowymi produktami ze szkół zaczęły jednak znikać sklepiki szkolne. Rozżaleni ajenci podnoszą, że zabrania im się sprzedawać dzieciom rzeczy, które bez problemu kupują im ich rodzice.

Dr Barbara Bajda, specjalista chorób dziecięcych, kierownik oddziału w Śląskim Centrum Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowym im. dr. A. Szebesty w Rabce-Zdroju, uważa, że samo wprowadzenia rozporządzenia MZ to za mało, by spodziewać się spektakularnych efektów.

W jej opinii, kwestie prawidłowego żywienia i wypracowania dobrych nawyków żywieniowych są bardzo złożone.

- Mówiąc o prawidłowym żywieniu dziecka musimy się cofnąć aż do okresu ciąży jego matki. Ważne jest to, czy kobieta zachodzi w ciążę mając nadwagę czy otyłość, jak odżywia się w czasie ciąży, a następnie czy karmi dziecko piersią. Znaczenie ma również jaki pokarm dziecko dostaje zamiast mleka matki i jakie produkty są wprowadzane do jego diety. Liczy się dosłownie każdy dzień życia dziecka i każdy jego posiłek - mówi Rynkowi Zdrowia dr Bajda.

Czytaj też: W Polsce można mieć dziecko z 30-kilogramową nadwagą i nikomu nic do tego

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze