Władze Sosnowca apelują do ministra zdrowia o szersze przywrócenie wizyt lekarskich

Autor: PAP, pwx/Rynek Zdrowia • • 08 września 2020 20:36

Z apelem o przywrócenie stacjonarnych wizyt lekarskich zwróciły się we wtorek do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego władze Sosnowca. Zdaniem władz miasta w związku z pandemią COVID-19 bezpośredni dostęp do lekarza pierwszego kontaktu i specjalistów jest nadmiernie utrudniony - dominują tzw. teleporady, czyli konsultacje telefoniczne pacjenta z lekarzem.

Władze Sosnowca apelują do ministra zdrowia o szersze przywrócenie wizyt lekarskich
W związku z pandemią COVID-19 bezpośredni dostęp do lekarza pierwszego kontaktu i specjalistów jest utrudniony. Fot. Katarzyna Gubała/PTWP

Jak napisała w opublikowanym we wtorek (8 września) liście do ministra zdrowia wiceprezydent Sosnowca Anna Jedynak, utrudniony dostęp do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej wpływa negatywnie na stan zdrowia mieszkańców, którzy mają ograniczoną diagnostykę i pomoc specjalistyczną. "Obecnie występuje duża dysproporcja pomiędzy liczbą udzielanych telefonicznie porad, a liczbą wizyt pacjenta u lekarza. Z pozyskanych informacji od sosnowieckich podmiotów leczniczych wynika, że stosunek ten wynosi nawet 80:20" - wskazała.

Wiceprezydent zapewniła, że samorząd Sosnowca rozumie obecną sytuację i potrzebę minimalizowania zagrożenia epidemicznego.

"Jednakże wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców Sosnowca, coraz częściej zgłaszających uwagi pod adresem utrudnionego kontaktu z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, zwracam się o zweryfikowanie wytycznych dla podmiotów leczniczych, przywracających dostępność do bezpośrednich wizyt lekarskich. Jest to szczególnie uzasadnione w sytuacji, kiedy to lekarz POZ ma być pierwszym ogniwem systemu, diagnozującym zachorowania na COVID-19" - napisała.

"Uskarżający się mieszkańcy są często dotknięci chorobami przewlekłymi, wymagającymi osobistej rozmowy z lekarzem na temat przebiegu ich choroby. Czują się pozostawieni sami sobie, wręcz odizolowani od pomocy medycznej. Szczególnie osoby starsze nie potrafią się odnaleźć w obecnej sytuacji, czując duże zagrożenie wynikające ze zmiany dotychczasowego sposobu leczenia" - alarmują władze Sosnowca w liście do szefa resortu zdrowia. 

Podobne uwagi wypowiadają pacjenci z różnych regionów Polski. O utrudnionym dostępie do lekarzy POZ piszą media, Rynek Zdrowia też podejmował ten temat.

Czytaj też: Ekspertka: nie będzie już powrotu do sposobu działania przychodni POZ sprzed pandemii

Federacja Porozumienie Zielonogórskie i Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce wysłały wspólny list do mediów. Organizacje apelują w nim o odpowiedzialność za publikowane informacje związane ze sposobem funkcjonowania placówek POZ w czasie epidemii koronawirusa.

"Jednocześnie chcemy podkreślić, że zdarzające się jednostkowo przypadki przychodni, które rzeczywiście nie udzielają innych porad, niż teleporady, powinny być srogo piętnowane, ale nie mogą rzutować na obraz zdecydowanej większości rzetelnie pracujących lekarzy POZ" - twierdzili lekarze rodzinny w apelu podpisanym przez Michała Sutkowskiego, rzecznika Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce i Wojciecha Pacholickiego, wiceprezesa Federacji Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia „Porozumienie Zielonogórskie”.

PAP - Anna Gumułka

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum