Władze Mazowsza proszą dwa kraje związkowe Niemiec o pomoc w walce z pandemią

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 listopada 2020 16:47

Zarząd Mazowsza wystosował pismo do władz Saksonii-Anhalt oraz Brandenburgii o rozważenie udzielenia pomocy w związku z pandemią mieszkańcom tego regionu. - W tak trudnej sytuacji, kiedy ktoś oferuje nam pomoc, nie godzi się jej odmawiać - przekazał Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego (UMWM).

Władze Mazowsza proszą dwa kraje związkowe Niemiec o pomoc w walce z pandemią
Mazowsze zwróciło się o pomoc do Saksonii-Anhalt oraz Brandenburgii Fot. Archiwum

Informację o piśmie jako pierwszy podał portal RMF24.pl.

Jak potwierdziła rzeczniczka UMWM Marta Milewska, zostało ono wysłane do dwóch krajów związkowych Niemiec - Saksonii-Anhalt oraz Brandenburgii.

- Politycy niemieccy, kierując się poczuciem solidarności, od kilku tygodni oferują pomoc w walce z COVID-19 swoim partnerom w Unii Europejskiej, w tym i Polsce. Jak wynika z doniesień medialnych, strona rządowa nie jest jednak zainteresowana tą pomocą, co może dziwić - przekazała w rozmowie z PAP Milewska.

Jak dodała, w obliczu tych decyzji zarząd województwa mazowieckiego "w poczuciu obowiązku za losy mieszkańców Mazowsza i niestety w obliczu coraz większej liczby zakażeń" wystosował pismo do dwóch krajów związkowych Niemiec - Saksonii-Anhalt i Brandenburgii - o rozważenie udzielenia takiej pomocy mieszkańcom Mazowsza.

Pod koniec października prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier w liście do prezydenta Andrzej Dudy zaoferował pomoc Polsce w walce z pandemią COVID-19. W skierowanej do Steinmeiera odpowiedzi Duda podziękował za ten gest i zapewnił, że "również Polska, jeśli zajdzie taka potrzeba, jest gotowa ściśle współpracować z Niemcami w walce ze skutkami pandemii COVID-19".

Wiceszef MSZ Marcin Przydacz podkreślił w czwartek na antenie TVN24, że Polska czeka w tej sprawie na konkretną ofertę strony niemieckiej, bo dotychczas w dwustronnych rozmowach ten temat nie był poruszany.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum