Wkrótce wybory w izbie diagnostów. Kandydaci potwierdzają start. Co z dotychczasową prezes?

Autor: Mariusz Polak • Źródło: Rynek Zdrowia09 grudnia 2022 06:00

Na 15 i 16 grudnia zaplanowano VI Krajowy Zjazd Diagnostów Laboratoryjnych, w trakcie którego delegaci wybiorą prezesa Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych oraz pozostałe organy KIDL. Poznaliśmy nazwiska pierwszych kandydatów.

Wkrótce wybory w izbie diagnostów. Kandydaci potwierdzają start. Co z dotychczasową prezes?
Alina Niewiadomska, prezes Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych. Fot. PTWP
 • Na 15 i16 grudnia zaplanowano VI Krajowy Zjazd Diagnostów Laboratoryjnych, który dokona wyboru prezesa Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych na nową 4-letnią kadencję
 • Swój start na szefową KIDL potwierdziła do tej pory jedynie Monika Pintal-Ślimak. Wśród kandydatów wymienia się m.in. dotychczasową prezes Alinę Niewiadomską, trzykrotną wiceprezes Elżbietę Rabsztyn oraz członka KRDL Dariusz Dumę 
 • Poznaliśmy również kilkoro kandydatów do Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych

15 grudnia wybory w Krajowej Izbie Diagnostów Laboratoryjnych 

Minęła właśnie czteroletnia kadencja Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych. Nowego prezesa oraz członków pozostałych organów Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych poznamy w trakcie VI Krajowego Zjazdu, zaplanowanego 15-16 grudnia w Warszawie.

Choć do wyborów został tydzień, wciąż oficjalnie swojej decyzji nie ogłosiła dotychczasowa prezes KIDL Alina Niewiadomska. Początkowo tłumaczyła nam, że do czasu oficjalnego zakończenia kadencji wstrzyma się z jej ujawnieniem, dziś (kadencja upłynęła 7 grudnia) mówi, że decyzję podjęła, ale...

- Przez szacunek dla delegatów na VI Krajowy Zjazd Diagnostów Laboratoryjnych uważam, że to oni pierwsi powinni poznać tę decyzję. Wobec powyższego moją decyzję w tej sprawie ogłoszę w trakcie Zjazdu - tłumaczy Rynkowi Zdrowia Alina Niewiadomska. 

Kandydaci na prezesa Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych

Swojego startu w wyborach nie trzyma w tajemnicy Monika Pintal-Ślimak. Decyzję ogłosiła na początku tygodnia w mediach społecznościowych.

- Jest to poważna sprawa, dotycząca wyborów do samorządu, który zrzesza 17 tysięcy osób. W poczuciu odpowiedzialności za te osoby mówię odważnie: tak, startuję. Motywacją do ogłoszenia tej decyzji były również docierające do mnie głosy środowiska, które chciało poznać nazwiska osób kandydujących do organów KIDL - mówi Rynkowi Zdrowia.

Na co dzień kierownik Medycznego Laboratorium Diagnostycznego w Szpitalu Kolejowym w Wilkowicach Monika Pintal-Ślimak tłumaczy, że z perspektywy zwykłego diagnosty pracującego w małym ośrodku "zna jego potrzeby".

- Wsłuchuję się w głosy diagnostów, w ich oczekiwania, potrzeby. Przyszłą Izbę widziałabym przyjaźniejszą dla tego środowiska. Stawiam jednakowo na młodych ludzi, jak i tych doświadczonych, naszych mentorów. Oblicze samorządu ma szansę się zmienić i dokonamy tego poprzez współpracę, inwestycję w ludzi, i korzystanie z nowoczesnych rozwiązań - tłumaczy Monika Pintal-Ślimak.

"Rozmawiam ze środowiskiem i w tym tygodniu podejmę ostateczną decyzję"

Wiele wskazuje na to, że jednym z jej kontrkandydatów będzie dotychczasowy członek Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Dariusz Duma.

- Nie ukrywam, że od dłuższego czasu poważnie rozważam start w wyborach. Przyglądam się jeszcze temu, co się dzieje, rozmawiam ze środowiskiem i myślę, że w tym tygodniu podejmę ostateczną decyzję - mówi Dariusz Duma z Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Dużo bardziej tajemniczo wypowiada się - również wymieniana wśród kandydatów na prezesa Izby - Elżbieta Rabsztyn. Nie potwierdza jeszcze startu w wyborach, ale podkreśla, że "to będzie kluczowy dla tego zawodu zjazd" i przedstawia swoją wizję na Izbę.

- Przed nowym prezesem trudne wyzwanie. Po pierwsze, musi zjednoczyć środowisko, które zostało skutecznie podzielone przez poprzednie władze, ponieważ takim środowiskiem łatwiej się zarządza. Mam nadzieję, że wśród delegatów znajdą się osoby, którym zależy na kluczowych zmianach, pozwalających przetrwać diagnostom laboratoryjnym - mówi w przeszłości trzykrotnie już wybierana na wiceprezesa KRDL Rabsztyn.

- Prezes powinien każdego dnia dbać o interes zawodowy i prestiż każdego diagnosty laboratoryjnego, ze składek którego ten samorząd funkcjonuje - podkreśla, dodając, że "tego najbardziej brakowało w V kadencji".

- Mam nadzieję, że delegaci na Zjazd będą również pamiętać, że silny samorząd to merytoryczne i niezależne organy - tłumaczy Rabsztyn, która poprzednie wybory na prezesa przegrała trzema głosami.

Kto startuje do Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych?

Oprócz kandydatów na prezesa poznaliśmy też oficjalnie osoby zgłaszające akces do Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.

Głośno już o tym mówią przede wszystkim przedstawiciele Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych.

Swój start ogłosiła przewodnicząca KZZPMLD Karolina Bukowska-Strakova, wiceprzewodniczący Szymon Walter de Walthoffen, a także członkini zarządu Renata Sobka.

Na dziś swoje kandydatury do Rady potwierdzają również Marta Budzińska (z regionu Wielkopolski) i Dawid Radziszewski (Dolny Śląsk).

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze