Wirus ponad podziałami: Lewica chce wspólnego posiedzenia komisji zdrowia i administracji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 lutego 2020 07:31

Posłowie Lewicy zaapelowali we wtorek (25 lutego) o pilne zwołanie wspólnego posiedzenia sejmowych komisji zdrowia oraz administracji i spraw wewnętrznych, dotyczącego zagrożenia koronawirusem. Jak podkreślali, potrzebujemy w tej sprawie jednego głosu i transparentności.

FOT. Arch. RZ

Sekretarz klubu Lewicy Dariusz Wieczorek ocenił na wtorkowej konferencji w Sejmie, że wspólne posiedzenie sejmowych komisji powinno odbyć się "jak najszybciej", w tym tygodniu, albo na początku przyszłego.

Poseł Zdzisław Wolski (Lewica) ocenił zaś, że "na razie koronawirus jest niewielkim problemem dla Polski", dodał jednak, iż "musimy być przygotowani, że problem zacznie się również w Polsce". - Gdyby doszło w Polsce do zachorowań, pojawienia się nosicieli wirusa, wtedy będzie potrzebne współdziałanie wszystkich sił politycznych. My, jako część opozycji, to deklarujemy - oświadczył.

Wolski podkreślił również, że konieczne jest właściwe przygotowanie sanepidu, służby zdrowa oraz "pełne oprzyrządowanie prawne" szefa MSWiA, pomagające podejmować decyzje np. o zakazie lotów czy podróżowania.

Posłanka Lewicy Marcelina Zawisza zaapelowała również do rządu o wykorzystanie publicznej telewizji i radia do informowania Polaków o tym, jak można uniknąć zarażenia się koronawirusem.

- Potrzebujemy w tej sprawie jednego głosu i transparentności. Apeluję do rządu o transparentność, a do opozycji o to, abyśmy zaczęli mówić jednym głosem - dodała Zawisza. Stwierdziła, iż jest to potrzebne do uzyskania pewności, że państwo zrobiło wszystko, aby przygotować się na przyjęcie koronawirusa oraz do tego, by obywatele czuli się bezpiecznie.

W poniedziałek odbyło się spotkanie premiera z ministrem zdrowia, głównym inspektorem sanitarnym i szefem MSWiA, a także odprawa w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa z wojewodami i z wojewódzkimi inspektorami sanitarnymi. Po odprawie premier poinformował o podejmowanych działaniach z związku ze wzrostem liczby zachorowań wywołanych koronawirusem we Włoszech.

Mateusz Morawiecki oświadczył, że wszystkie służby są gotowe, wyposażone w wiedzę, materiały i w procedury na wypadek pojawienia się w Polsce pierwszego przypadku koronawirusa. Zapewnił, że zostały podjęte wszystkie możliwe działania, by temu zapobiec. Premier poinformował, że że działają dwa laboratoria diagnostyczne mogące badać próbki pobrane od potencjalnych zakażonych, a sześć kolejnych będzie uruchamianych.

Premier w świetle tej dynamicznie rozwijającej się sytuacji epidemiologicznej oraz licznych powrotów Polaków po feriach z Włoch zapewnił, że otrzymają oni "pigułę informacyjną", komunikaty SMS-owe, by wiedzieć, jak postępować w razie wystąpienia u nich niepokojących objawów. Uczulił też, aby bacznie przyglądali się stanowi swojego zdrowia i postępowali zgodnie z komunikatami Ministerstwa Zdrowia.

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, wybuchła w grudniu w mieście Wuhan w środkowych Chinach. Epidemia rozprzestrzeniła się na 25 krajów i terytoriów na świecie, w tym na kilka europejskich, m.in. Włochy, Niemcy, Francję i Finlandię.

We Włoszech liczba osób zarażonych koronawirusem wzrosła do 270. W ostatnich dniach zmarło siedem osób. Zdecydowana większość ze wszystkich potwierdzonych w tym kraju zakażeń miała miejsce w Lombardii na północy kraju. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum