Wirus Delta mutuje. Potwierdzono zakażenia wariantem Delta PLUS w Indiach. Dr Grzesiowski apeluje o szczepienie się

Autor: oprac. JKB • Źródło: Dziennik, Twitter, Rynek Zdrowia24 czerwca 2021 11:55

Potwierdziły się obawy naukowców: wirus Delta mutuje. Potwierdzono zakażenia nowym wariantem - Delta PLUS w Indiach. Niestety przebieg zakażenia jest znacznie groźniejszy.

W Indiach odkryto wariant Delta Plus. Fot. Shutterstock
  • Wariant koronawirusa nazywany Deltą przedostał się z Indii do Europy (w Wielkiej Brytanii stanowi 99 proc. przypadków zakażeń)
  • Delta zmutowała do wariantu Delta Plus - ognisko nowych przypadków również wykryto w Indiach
  • Ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19 dr Paweł Grzesiowski ostrzega przed nową mutacją
  • Przypomnijmy: wariant Delta w Polsce to już prawie 100 przypadków

Już od kilku miesięcy pojawiają się niepokojące wieści dotyczące wariantu koronawirusa o nazwie Delta. Pierwotne źródło zakażeń wykryto w Indiach, skąd bardzo szybko wirus rozprzestrzenił się na inne kraje, w tym europejskie. W Polsce dotychczas odnotowano 96 przypadków zakażenia Deltą. Okazuje się jednak, że Delta nie zwalnia - wirus zmutował do wariantu Delta Plus.

Niepokojące doniesienia z Indii

Przypadki wariantu wirusa SARS-Cov-2 nazywana Deltą (poprzednio mutacją indyjską) zaczęły pojawiać się w wielu krajach Europy w tym Wielkiej Brytanii, Niemczech, Hiszpanii, Belgii czy Polsce. Delta jest znacznie bardziej zakaźna od innych mutacji i może wywołać znacznie większe ryzyko hospitalizacji.

Według Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) wariant Delta w ciągu najbliższych tygodni będzie odpowiadał nawet za ok. 70 proc. wszystkich infekcji w Europie. Okazuje się, że to nie koniec złych wieści. W Indiach odkryto niedawno mutację Delta Plus.

- Wirus DELTA dalej mutuje, w Indiach wykryto kolejny wariant DELTA PLUS - kierunek zmian to dalsze zwiększenie zakaźności i szybszy rozwój choroby, z uszkodzeniem płuc. Konieczna szczelna ochrona granic, testowanie chorych i przyspieszenie szczepień, przygotowanie do kolejnej fali - napisał dr Paweł Grzesiowski na Twitterze.

Ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej powołał się tym samym na niepokojące wieści pochodzące z indyjskiego ministerstwa zdrowia. Zakażenia wirusem Delta Plus odnotowano już w kilku stanach: Maharasztra, Kerala i Madhya Pradesh.

Co ze szczepionkami?

Niedawno dr Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych opublikował badania dotyczące skuteczności szczepionek przeciw COVID-19 na wariant Delta. Zgodnie z nimi Pfizer wykazuje 96% skuteczności, a AstraZeneca 92%.

Według Ministerstwa Zdrowia wszystkie przypadki zakażenia wariantem Delta w Polsce zostały zidentyfikowane, natomiast osoby chore od razu zostały odizolowane. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum