Wiosna w ''konstytucji kobiet'' chce gwarantowanego in vitro i prawa do przerywania ciąży

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 marca 2019 14:40

Prawo do przerywania ciąży na żądanie do 12. tygodnia czy ustawowa gwarancja in vitro - to niektóre z postulatów przedstawionej przez ugrupowanie Wiosna "konstytucji kobiet".

Wiosna w ''konstytucji kobiet'' chce gwarantowanego in vitro i prawa do przerywania ciąży
Wśród postulatów znalazły się m.in.: prawo do bezpiecznego przerywania ciąży na żądanie do 12. tygodnia oraz ustawowa gwarancja refundacji in vitro. Fot. Shutterstock

10 postulatów składających się na "konstytucję kobiet" zaprezentowała w piątek (8 marca) we Wrocławiu Sylwia Spurek z ugrupowania Wiosna. Wśród postulatów znalazły się m.in.: prawo do bezpiecznego przerywania ciąży na żądanie do 12. tygodnia oraz ustawowa gwarancja refundacji in vitro, a także "rzetelna edukacja seksualna".

W "konstytucji kobiet" znalazł się też punkt dotyczący dostępu do ginekologa i gwarancji wysokich standardów opieki okołoporodowej.

- Na Dolnym Śląsku są gminy, gdzie nie ma żadnej poradni ginekologicznej, takich gmin jest 46 proc., w województwie dolnośląskim standardy opieki okołoporodowej są takie, że jedynie 10 proc. kobiet miało dostęp do znieczulenia przy porodzie - powiedziała Spurek. 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum