Wiosna chce skrócić czas oczekiwania na wizytę u specjalisty do 30 dni

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 maja 2019 13:51

Jeśli czas oczekiwania na wizytę u specjalisty przekroczy 30 dni, pacjent będzie mógł skorzystać z prywatnej służby zdrowia, a jego wizytę zrefunduje NFZ - przewiduje propozycja przedstawiona w środę (8 maja) przez lidera Wiosny Roberta Biedronia.

Wiosna chce skrócić czas oczekiwania na wizytę u specjalisty do 30 dni
Lider Wiosny Rober Biedroń. Fot. PTWP

Biedroń mówił podczas konferencji prasowej przed gmachem Ministerstwa Zdrowia, że "Wiosna" będzie dążyć do tego, by poziom polskiej służby zdrowia był taki sam jak w innych krajach Unii Europejskiej.

Według niego, obecnie jednym z największych problemów jaki dotyka polskiego pacjenta są długie kolejki do lekarzy specjalistów.

- 30 dni oczekiwania na lekarza specjalistę; jeżeli po tym czasie nie bądźmy mogli dostać się do lekarza specjalisty, możemy iść do prywatnej służby zdrowia, a NFZ będzie to refundował; to nasz podstawowy postulat jeśli chodzi o opiekę zdrowotną - oświadczył Biedroń.

Jego zdaniem środki na realizację tego postulatu można pozyskać m.in. zamykając nierentowne kopalnie czy likwidując fundusz kościelny. Biedroń zadeklarował też, że jeśli jego ugrupowanie dojdzie do władzy, to w ciągu pięciu lat podniesie nakłady na służbę zdrowia do 7,2 proc. PKB, z obecnych 5 proc.

Propozycja 30-dniowego oczekiwania na wizytę nie jedyną jaką składają politycy przez wyborami do Parlamentu Europejskiego. Lidera Wiosny przebił Grzegorz Schetyna, który 4 maja na konwencji Koalicji Europejskiej w Białymstoku obiecywał, że termin oczekiwania na wizytę do specjalisty nie będzie dłuższy niż 21 dni. 

Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało w odpowiedzi, w tym samym dniu, w środę (8maja) briefing prasowy z udziałem ministra zdrowia prof. Łukasza Szumowskiego oraz wiceministra zdrowia Janusza Cieszyńskiego, "dotyczący bieżącej sytuacji w ochronie zdrowia".

PAP - Maciej Zubel

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum