Wiosna Biedronia postuluje podwyżki dla pracowników sektora publicznego i wzrost pensji minimalnej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 kwietnia 2019 19:59

Podwyżki dla pracowników sektora publicznego - w tym dla fizjoterapeutów i diagnostów - i stały wzrost minimalnego wynagrodzenia to niektóre z postulatów programu Wiosny Roberta Biedronia, przedstawionych we wtorek (30 kwietnia) przez kandydata do PE w okręgu dolnośląsko-opolskim Michała Syskę.

Wiosna Biedronia postuluje podwyżki dla pracowników sektora publicznego i wzrost pensji minimalnej
"Chcielibyśmy, aby w perspektywie 10 lat płaca minimalna w Polsce wynosiła 60 proc. średniego wynagrodzenia". Fot. archiwum

Kandydat Wiosny do Parlamentu Europejskiego z okręgu dolnośląsko-opolskiego i pełnomocnik ds. współpracy z partnerami społecznymi Michał Syska mówił na konferencji prasowej zorganizowanej w przededniu Święta Pracy, że kwestia podwyżek płac dla sfery budżetowej to priorytet dla partii Wiosna.

- Uważamy, że bez dobrych płac w sferze budżetowej nie będzie dobrych usług publicznych dla nas wszystkich. Priorytetem odpowiedzialnego rządu jest dbanie o dobre usługi, o dobrą edukację, dobrą służbę zdrowia, sprawnie funkcjonujące sądy. A te usługi publiczne nie będą istniały jeśli nie będziemy mieli dobrze wynagradzanych pracowników - tłumaczył.

Syska zwrócił uwagę, że w ostatnich tygodniach przedstawiciele partii Wiosna Roberta Biedronia aktywnie wspierali nauczycieli i pracowników sądów, którzy protestowali upominając się o godne płace. - Już niedługo rozpocznie się protest fizjoterapeutów i diagnostów, o swoje prawa upomną się też lekarze rezydenci - mówił.

- Wypłata trzynastej emerytury nie zapewni polskim emerytom dobrej opieki geriatrycznej, senioralnej, czy dobrej opieki medycznej, którą mogłyby zapewnić godne płace w sektorze publicznym - ocenił. Podkreślił, że dla Wiosny ważne jest, "aby państwo było wzorcowym pracodawcą oraz aby praca w sektorze publicznym odzyskała swój prestiż".

- Uważamy, że konieczne jest także wprowadzenie modelu stałego wzrostu płacy minimalnej. Chcielibyśmy, aby w perspektywie 10 lat płaca minimalna w Polsce wynosiła 60 proc. średniego wynagrodzenia - mówił Syska.

PAP - Agata Tomczyńska

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum