jjx/Rynek Zdrowia | 19-05-2015 15:06

"Wiem, co Wybieram", czyli zdrowa żywność pomoże walczyć z nadwagą

Wiem, co Wybieram, to polski program Fundacji Choices International, której celem jest walka z dieto-zależnymi chorobami cywilizacyjnymi. Na początku maja br. niezależni polscy naukowcy spotkali się z przedstawicielami Choices International; Rutgerem Schilpzandem i Dr. Léonem Jansenem, aby ustanowić Radę Naukową programu.

Fot. Archiwum

W maju br. odbyło się pierwsze spotkanie Polskiej Rady Naukowej, której pierwszym zadaniem jest adaptacja międzynarodowych kryteriów do polskich warunków żywieniowych. Podczas spotkania omówiono metody pomiaru efektów programu. Głównym celem jest to, aby program mógł w rzeczywisty sposób wpłynąć na nawyki żywieniowe Polaków oraz na podejście producentów do reformulacji ich produktów spożywczych.

- Nasze doświadczenie w wielu europejskich krajach pokazuje, że program jest w stanie zmotywować producentów do modyfikacji składu swoich produktów. Po trzech latach od wprowadzenia programu w Holandii udało się przekonać objęte nim firmy do: obniżenia zawartości składników, które powinny być zredukowane, np. tłuszczów nasyconych o 43 proc. w produktach mięsnych, cukrów dodanych o 75 proc. w produktach mlecznych, soli o 39 proc. - informuje Rutger Schilpzand, Dyrektor Fundacji Choices International.

WHO zaapelowała do rządów, przemysłu spożywczego i instytucji ochrony zdrowia o współpracę w walce z nadwagą i otyłością. Według WHO spożycie zbyt dużych ilości soli, cukru, kwasów tłuszczowych typu trans, tłuszczów nasyconych oraz kalorii, w największym stopniu wpływa na zachorowalność na powyższe choroby cywilizacyjne.

By wytyczyć drogę dla producentów Międzynarodowa Rada Naukowa Fundacji Choices International, uwzględniając rekomendacje żywieniowe WHO, stworzyła kryteria dla wszystkich kategorii artykułów spożywczych. Określają one maksymalne i minimalne zawartości cukrów dodanych, soli, tłuszczów nasyconych, kwasów tłuszczowych typu trans i błonnika dla wszystkich grup produktowych.

Producentom, którzy postanowili dołączyć do inicjatywy, Fundacja Choices przyznaje logo, w Polsce pod nazwą "Wiem, co Wybieram" dla produktów, które spełnią kryteria. Zgodność składu produktu z kryteriami weryfikuje niezależny, certyfikowany instytut badawczy.