Wielkopolskie: w ramach ''Za życiem'' powstaną ośrodki dla dzieci z autyzmem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 października 2017 16:55

Do końca roku mają powstać w Wielkopolsce dwa ośrodki dla dzieci z autyzmem i sprzężoną niepełnosprawnością. Placówki, dofinansowane w ramach programu "Za życiem" będą funkcjonować w Obornikach i na terenie powiatu pilskiego.

Wielkopolskie: w ramach ''Za życiem'' powstaną ośrodki dla dzieci z autyzmem
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Utworzenie specjalistycznych ośrodków zapowiedziała we wtorek (3 października) wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg.

- Jesteśmy już po akceptacji ministerstwa rodziny i obecnie oczekujemy na środki i decyzję z ministerstwa finansów na kwotę ok. 1,2 mln zł - zaznaczyła Maląg.

Ośrodki, które powstaną w ramach programu "Za życiem", mają zacząć funkcjonować do końca tego roku; jeden z nich ma zostać utworzony w Obornikach, drugi na terenie powiatu pilskiego.

Wicewojewoda podkreśliła, że to nie jedyne środki finansowe, jakie w ramach programu "Za życiem" trafią do Wielkopolski. Jak mówiła, wystąpiła już do ministerstwa o dodatkowe pieniądze, dzięki którym możliwe byłoby zwiększenie o 30 proc. kwoty na osoby z autyzmem i sprzężoną niepełnosprawnością korzystające ze wsparcia w środowiskowych domach samopomocy. Łącznie dla Wielkopolski, na ten cel, byłoby to prawie 1 mln zł.

- Ważną kwestią w ramach programu ''Za życiem'' jest także utworzenie tzw. mieszkań chronionych. W Wielkopolsce powstaną one na początku w Jarocinie i Lesznie, a łącznie będzie ich 6 dla 24 osób. To są takie, powiedziałabym małe, ale jednocześnie wielkie kroki wspierające rodziny z niepełnosprawnymi dziećmi - mówiła Maląg.

Program "Za życiem" ruszył w styczniu. Jego celem jest wsparcie osób niepełnosprawnych i ich rodzin, począwszy od zapewnienia dostępu do wszechstronnej opieki nad kobietą w okresie ciąży, w tym powikłanej, porodu i połogu oraz wczesnego wspomagania rozwoju dziecka.

Wicewojewoda wskazała, że dotychczas o środki w ramach programu "Za życiem" zwróciło się do Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego łącznie 128 gmin, z 226 w całym regionie.

- Do chwili obecnej w ramach bezpośredniego wsparcie z tytułu urodzenia niepełnosprawnego dziecka wsparliśmy już 317 rodzin na kwotę ok. 1,4 mln zł - podkreśliła Maląg. 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze