Wielkopolskie: stan podwyższonej gotowości w szpitalach. To samo dzieje się w innych regionach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 lutego 2020 16:56

Wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk zarządził stan podwyższonej gotowości w wielkopolskich szpitalach w związku z możliwym pojawieniem się przypadku zarażenia koronawirusem. Decyzja wojewody obejmuje placówki m.in. w Poznaniu, Kaliszu, Koninie i Pile. Podobne decyzje zapadają też w innych regionach.

Podobne decyzje zapadają też w innych województwach Fot. Archiwum

Jak poinformował w sobotę Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, w związku z poleceniem premiera Mateusza Morawickiego, wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk wydał decyzje administracyjne nakładające na wielkopolskie szpitale obowiązek pozostawania w stanie podwyższonej gotowości w celu przyjęcia osób znajdujących się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.

- Decyzja ma związek z zagrożeniem pojawienia się koronawirusa SARS-CoV-2. W rezultacie decyzji mogą zostać zwiększone bazy łóżek zakaźnych oraz obsada personelu czy też przekształcone określone oddziały w oddział zakaźny - tłumaczył Stube.

Szpitale, które decyzją wojewody mają obowiązek pozostawania w stanie podwyższonej gotowości, to dziewięć placówek w regionie.

W stolicy Wielkopolski są to: Centrum Medyczne HCP, Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Józefa Strusia z Zakładem Opiekuńczo-Leczniczym - Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej z Siedzibą w Poznaniu przy ul. Szwajcarskiej, Szpital Wojewódzki w Poznaniu, oraz poznański Szpital Kliniczny im. Karola Jonschera Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego.

W pozostałych miastach regionu są to: Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Perzyny w Kaliszu, Wojewódzki Szpital Zespolony w Lesznie, Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowie Wielkopolskim, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Dr. Romana Ostrzyckiego w Koninie, a także Szpital Specjalistyczny w Pile im. Stanisława Staszica.

Także wojewoda podkarpacki Ewa Leniart nałożyła od piątku na wybrane podmioty lecznicze, które mają oddziały zakaźne, obowiązek pozostawania w stanie podwyższonej gotowości w celu przyjęcia osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności.

Aktualnie w woj. podkarpackim pod nadzorem pozostaje 81 osób. Wszystkie są zdrowe. Dodatkowo trwa hospitalizacja ośmiu osób. Są one w trakcie badań.

Również wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz w piątek wieczorem podjął decyzję o obowiązku pozostawania w stanie podwyższonej gotowości Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego im. Tadeusza Borowicza w Bydgoszczy w celu przyjęcia osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.

Z kolei w Zachodniopomorskiem Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie i Szpital Wojewódzki im. M. Kopernika w Koszalinie, w których znajdują się oddziały leczenia chorób zakaźnych, zostały objęte obowiązkiem pozostawania w podwyższonej gotowości - poinformowały w piątek służby prasowe wojewody zachodniopomorskiego.

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum