×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Wielkopolskie: blisko 30 tys. porodów w 2022 r. Te porodówki najczęściej wybierały pacjentki

Autor: oprac. MCD • Źródło: PAP29 stycznia 2023 10:53

W ubiegłym roku w wielkopolskich szpitalach przyjęto 29 872 porody. Rok wcześniej placówki w regionie odebrały około 33 tys. porodów – podał wielkopolski NFZ. 20 proc. porodów w regionie przeprowadzono w poznańskim szpitalu ginekologiczno-położniczym przy ul. Polnej.

Wielkopolskie: blisko 30 tys. porodów w 2022 r. Te porodówki najczęściej wybierały pacjentki
W 2022 roku placówki w Wielkopolsce sprawozdały 29 872 porody Fot. Shutterstock
  • W 2022 roku placówki w Wielkopolsce sprawozdały 29 872 porody. To o ponad 3 tys. mniej niż w 2021 
  • Najwięcej porodów odebrano w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym UM w Poznaniu i Szpitalu Miejskim im. F. Raszei. To lecznice o najwyższym stopniu referencyjności oddziału neonatologicznego
  • Szpitale w Wielkopolsce odnotowały 2 285 porodów odebranych od kobiet zameldowanych poza regionem, z czego najwięcej od mieszkanek woj. lubuskiego i dolnośląskiego

Blisko 30 tys. porodów w Wielkopolsce. Te porodówki najchętniej wybierały pacjentki

Rzecznik prasowa Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Marta Żbikowska-Cieśla poinformowała, że w ubiegłym roku placówki w regionie sprawozdały 29 872 porody. - Natomiast w 2021 r. w szpitalach naszego regionu odebrano około 33 tys. porodów - podała.

Według statystyk NFZ w ubiegłym roku najwięcej hospitalizacji porodowych odnotowano w subregionie poznańskim - około 16,5 tys. W subregionie kaliskim odebrano 5,6 tys. porodów, w leszczyńskim - ponad 3,1 tys., w konińskim - ponad 2,6 tys., a w subregionie pilskim około 2 tys.

W ubiegłym roku najwięcej porodów w Wielkopolsce - 5856 - odebrano w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym UM w Poznaniu. Według danych Funduszu w 2021 r. w tej placówce przyjęto 6 834 porodów.

W Szpitalu Miejskim im. F. Raszei w Poznaniu odebrano w ub. roku 1 977 porodów, w SZOZ nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu - 1 969, a w ZZOZ w Ostrowie Wielkopolskim - 1 720. Dla porównania w SPZOZ w Kępnie w ubiegłym roku odebrano 728 porodów, a rok wcześniej - 735.

W komunikacie NFZ zaznaczono, że Szpital Ginekologiczno-Położniczy UM przy ul. Polnej w Poznaniu i placówka w Ostrowie Wielkopolskim to lecznice o najwyższym stopniu referencyjności oddziału neonatologicznego, czyli prowadzące także najtrudniejsze ciąże.

W szpitalu przy ul. Polnej 62 proc. rodzących stanowiły pacjentki z Poznania i powiatu poznańskiego.

- Aż 84 procent urodzonych dzieci zostało zakwalifikowanych jako zdrowe, czyli te porody mogłyby być przyjęte również w innych szpitalach posiadających oddziały porodowe, a jedynie 16 procent to dzieci chore, dla których przeznaczony jest II lub III poziom referencyjny - zaznaczono w komunikacie NFZ.

Według danych Funduszu w placówce przy Polnej urodziło się w ubiegłym roku 181 ciężko chorych noworodków, które wymagały opieki neonatologicznej na III poziomie. W informacji NFZ zaznaczono, że w szpitalu przy ul. Polnej, podobnie jak rok wcześniej, przyszło na świat 20 proc. nowo narodzonych Wielkopolan.

Statystyki Funduszu wykazały, że w 2022 r. szpitale w Wielkopolsce odnotowały 2 285 porodów odebranych od kobiet zameldowanych poza regionem, z czego najwięcej - 501 - od mieszkanek woj. lubuskiego i dolnośląskiego - 455.

Szpitale z innych regionów odebrały od Wielkopolanek 1 832 porody. Najwięcej było ich w województwie kujawsko-pomorskim - 518, 331 w woj. dolnośląskim i 248 woj. łódzkim.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum