Wielkopolskie PZ: nakłady na POZ powinny wzrosnąć

Autor: JJX/Rynek Zdrowia • • 07 kwietnia 2011 10:26

Wielkopolskie Porozumienie Zielonogórskie w Światowym Dniu Zdrowia (7 kwietnia) apeluje do minister zdrowia, upominając się o niebagatelizowanie roli podstawowej opieki zdrowotnej w systemie ochrony zdrowia.

Wielkopolskie PZ: nakłady na POZ powinny wzrosnąć
Powołując się na Unię Europejską [karta Lubljańska - 1996 rok], jak i na Światową Organizację Zdrowia (WHO), które wskazują na podstawową opiekę zdrowotną, jako na najistotniejszy element opieki zdrowotnej - Wielkopolskie PZ apeluje do Ministra Zdrowia o wdrożenie zaleceń WHO i budowanie systemu ochrony zdrowia opartego na podstawowej opiece zdrowotnej, a nie na specjalistyce i lecznictwie szpitalnym.

Opieka specjalistyczna i leczenie szpitalne, choć bardzo ważne - podkreśla w swoim apelu WPZ - to jednak pełnią rolę drugorzędną. Stąd zalecenia WHO w sprawie przebudowy systemów ochrony zdrowia, tak, aby wiodącą w nich rolę pełniła podstawowa opieka zdrowotna.

W ślad za tym nakłady finansowe na podstawową opiekę zdrowotną powinny wynieść około 20 proc. wszystkich środków przeznaczanych na świadczenia zdrowotne. W Polsce wskaźnik ten systematycznie spada i wynosi obecnie jedynie około12 proc. Nic dziwnego, że brakuje w Polsce lekarzy rodzinnych a średnia wieku tych, którzy jeszcze praktykują, przekracza 55 lat - czytamy w apelu WPZ.

- Za sprawą kolejno nowelizowanych przepisów obniża się rangę lekarza rodzinnego. Ogranicza mu się kompetencję do leczenia i diagnozowania pacjentów, sprowadzając go do roli "przepisywacza recept" i "wystawiacza" kolejnych skierowań do poradni specjalistycznych i do szpitali. Konsekwencją takiej polityki zdrowotnej resortu zdrowia jest stale pogarszająca sie jakość opieki zdrowotnej. Pacjentami, którzy chcą z niej skorzytać już teraz tkwić muszą w wielomiesięcznych kolejkach po świadczenia zdrowotne - komentuje dr Bożena Janicka, prezes Wielkopolskiego PZ.

Związek Pracodawców Ochrony Zdrowia Wielkopolskie Porozumienie Zielonogórskie [WPZ] wchodził w skład założycielskich związków Federacji Porozumienie Zielonogórskie jako największy region. Po opuszczeniu Federacji PZ działa na rzecz i w obronie  osób zrzeszonych w organizacjach członkowskich. Do wielkopolskiego związku należy 500 praktyk lekarzy rodzinnych, czyli około 3000 członków, co stanowi około 90 proc. zapotrzebowania Wielkopolski na lekarzy rodzinnych.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum