Wielkopolskie: 5 tys. osób z COVID-19 skorzystało w tym województwie z programu domowej opieki

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 grudnia 2020 20:07

Ponad 5 tys. pacjentów chorych na COVID-19 w Wielkopolsce zarejestrowało się w programie DOM, najwięcej w skali całego kraju - podała we wtorek (15 grudnia) rzeczniczka prasowa Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Marta Żbikowska-Cieśla.

Wielkopolskie: 5 tys. osób z COVID-19 skorzystało w tym województwie z programu domowej opieki
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W ramach programu DOM, czyli Domowej Opieki Medycznej, pacjenci chorzy na COVID-19 otrzymują bezpłatne pulsoksymetry, które w czasie choroby monitorują i przesyłają dane o ich stanie zdrowia.

Rzeczniczka prasowa Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Marta Żbikowska-Cieśla poinformowała we wtorek, że z informacji Ministerstwa Zdrowia wynika, że do pacjentów w ramach programu Domowej Opieki Medycznej trafiło łącznie 30 tys. pulsoksymetrów.

- Tymczasem w okresie od 28 listopada do 13 grudnia w Wielkopolsce w programie zarejestrowało się już 5386 pacjentów chorych na COVID-19. To ewidentnie najwyższa liczba w skali kraju od początku funkcjonowania DOM-u. Już po pierwszym dniu od rozpoczęcia programu do Wielkopolan trafiło 1,4 tys. pulsoksymetrów. Do 6 grudnia doświadczenia z korzystaniem z Domowej Opieki Medycznej miało już 4 tys. mieszkańców Wielopolski, a tydzień później liczba ta wzrosła do wspomnianych ponad 5,3 tys. - wskazała.

Żbikowska-Cieśla podkreśliła, że ze względu na codzienną liczbę wykrywanych nowych zakażeń i zróżnicowaną sytuację epidemiczną w województwach zainteresowanie programem i zapotrzebowanie na jego usługi nie jest równomierne.

- Warto jednak zwrócić uwagę, że liczba 5,3 tys. zarejestrowanych w Wielkopolsce pacjentów jest znacząco wyższa niż choćby w przypadku drugiego w zestawieniu województwa mazowieckiego. Tam do 13 grudnia z programu skorzystały 4 tys. pacjentów, a region jest tym, w którym w codziennych raportach Ministerstwa Zdrowia notuje się zwykle najwięcej nowych zakażeń koronawirusem. Na trzecim miejscu jest województwo śląskie, gdzie zarejestrowało się do ubiegłej niedzieli około 3,3 tys. chorych - podała.

Żbikowska-Cieśla przypomniała, że dzięki działającemu od końca listopada programowi Domowej Opieki Medycznej chorzy na COVID-19 znajdują się pod całodobową kontrolą pracowników specjalnie powołanego Centrum Kontaktu. Przy zaostrzeniu przebiegu choroby automatycznie umówić można teleporadę lub wezwać karetkę.

- Do DOM-u automatycznie kwalifikowani są wszyscy chorzy na COVID-19 powyżej 55. roku życia. Skorzystać mogą też młodsi pacjenci, którzy wypełnią formularz na stronie Ministerstwa Zdrowia lub zostaną zakwalifikowani przez lekarza POZ, zarejestrowanego w systemie DOM. W ciągu doby od kwalifikacji chorzy przebywający w izolacji domowej otrzymują bezpłatny pulsoksymetr od kuriera Poczty Polskiej. Od tego momentu zdalnie monitorowane są ich saturacja, tętno, temperatura i inne objawy chorobowe - tłumaczyła.

Dodała, że pacjent sam musi dokonywać pomiarów i wprowadzać je do aplikacji Pulsocare, którą można pobrać za darmo na smartfon z systemem Android lub iOS i połączyć przez bluetooth - wówczas dane o pomiarach będą się przesyłać automatycznie. Drugą opcją jest ręczne wprowadzanie danych na stronę www.pulsocare.mz.gov.pl.

- Pomiar trwa około minuty i powinno się go dokonywać co trzy godziny. Jeśli dane będą wskazywać na pogarszający się stan zdrowia, z chorym łączy się pracownik Centrum Kontaktu, by umówić teleporadę z lekarzem lub - jeśli to konieczne - wezwać karetkę - podkreśliła Żbikowska-Cieśla.

Wskazała również, że po wyzdrowieniu pulsoksymetr należy spakować, umówić odbiór przez kuriera i odesłać, by mógł posłużyć następnemu choremu.

Anna Jowsa (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum