Wielkopolska odmraża kolejne oddziały covidowe. Przyjmują pacjentów z innymi chorobami

Autor: oprac. WOK • Źródło: NFZ, Rynek Zdrowia14 lutego 2022 17:23

Szpitale. Kolejne oddziały w Wielkopolsce przestają być covidowymi i mogą przyjmować pacjentów z innymi schorzeniami - informuje nas Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ.

Wielkopolska odmraża kolejne oddziały covidowe. Przyjmują pacjentów z innymi chorobami
Łóżka covidowe przywracane są pacjentom z innymi chorobami Fot. PAP
  • Po rekomendacjach WOW NFZ, wojewoda wielkopolski wydaje decyzje o "odmrażaniu" kolejnych łóżek covidowych
  • W stycznia do normalnego trybu hospitalizacji wróciło w tym województwie 367 łóżek
  • Od 1 do 14 lutego dla pacjentów wymagających leczenia z powodu innych chorób niż COVID-19 zostało w Wielkopolsce przywróconych 68 łóżek covidowych

Szpitale mają możliwość powrotu do standardowej pracy

- „Odmrażanie” oddziałów covidowych oznacza poprawę dostępności do leczenia dla pacjentów, którzy wymagają hospitalizacji z powodów innych schorzeń niż COVID-19. To także możliwość powrotu do standardowej pracy dla personelu medycznego zmęczonego walką z pandemią - zaznacza w informacji prasowej wielkopolski NFZ.

- Od początku pandemii uważnie obserwujemy i monitorujemy oddziały covidowe i podejmujemy decyzje dostosowane do potrzeb wszystkich pacjentów, nie tylko leczonych z powodu COVID-19 - mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

- Widzimy różnice w przebiegu piątej fali i poprzednich. Obecnie do szpitali trafia relatywnie mniej pacjentów w stosunku do liczby zakażonych, ale też są to przede wszystkim chorzy na inne choroby, u których COVID-19 dodatkowo obniżył odporność. Widzimy również, że więcej dzieci wymaga leczenia szpitalnego. Liczba hospitalizowanych pacjentów zakażonych SARS-CoV-2 pozwala nam rekomendować kolejne odmrożenia. Dzięki temu, personel medyczny może zająć się innymi chorymi - zaznacza dyrektor Pachciarz.

Raportowane ilości hospitalizacji pozwalają na optymistyczne wnioski

W styczniu, gdy kończyła się czwarta fala pandemii, w Wielkopolsce zostało „odmrożonych” 367 łóżek covidowych, a od początku tego miesiąca do 14 lutego zostały wydane decyzje o kolejnych 68 łóżkach. W tym tygodniu do pracy sprzed pandemii wrócił oddział leczenia oparzeń w Szpitalu Miejskim im. J. Strusia w Poznaniu, zmniejszona została także liczba łóżek covidowych dla dzieci w Szpitalu Klinicznym im. Jonschera UMP.

Kolejne oddziały zaangażowane do tej pory w walkę z COVID-19 zaczynają przyjmować pacjentów z innymi schorzeniami w Szpitalu Specjalistycznym w Pile, Wielkopolskim Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Chodzieży, a od środy oddział internistyczny w Szpitalu w Szamotułach.

- W ostatnim okresie obserwujemy tendencję spadkową w kontekście liczby zakażeń wirusem SARS-CoV-2, również na terenie Wielkopolski - informuje wojewoda wielkopolski Michał Zieliński. Dodaje, że raportowane na bieżąco ilości hospitalizacji pozwalają na wyciągnięcie optymistycznych wniosków, co do dalszego przebiegu 5. fali.

Na większe odmrożenie będziemy musieli poczekać dłużej

- Będąc w stałej komunikacji z dyrekcją wielkopolskiego oddziału NFZ wydałem decyzje o zmniejszeniu bazy łózek covidowych w regionie. Wiem, jak istotną rolę w leczeniu pacjentów z innymi schorzeniami pełnią wszystkie placówki medyczne województwa, dlatego jestem pewien, że polecenie powrotu oddziałów w Szamotułach czy Pile do udzielania standardowych świadczeń medycznych, na pewno przyniesie korzyści lokalnym społecznościom - wskazuje wojewoda.

Przywracanie działalności oddziałów sprzed pandemii dotyczy przede wszystkim Wielkopolski północnej oraz Poznania i okolic. Na tych obszarach sytuacja pandemiczna jest o wiele bardziej ustabilizowana niż na południu i wschodzie Wielkopolski, gdzie ciągle jeszcze liczba zachorowań, a także hospitalizacji z powodu COVID-19, utrzymuje się na wyższym poziomie.

- Należy pamiętać, że do nas piąta fala dotarła później, dlatego na większe odmrożenie będziemy musieli poczekać dłużej. Na szczęście, dzięki partnerskiej współpracy z dyrekcjami szpitali, od początku pandemii zapewniamy bezpieczeństwo wielkopolskim pacjentom - podkreśla Agnieszka Pachciarz.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum