Wielkopolska: lekarze stachanowcy pracowali 60 godzin bez przerwy

Autor: Głos Wielkopolski/Rynek zdrowia • • 07 lutego 2014 10:21

Ponad 60 godzin bez odpoczynku - tyle, jak wykazały kontrole inspekcji pracy w 2013 roku, wyniósł "rekordowy" czas pracy dwóch lekarzy z Wielkopolski. W skali kraju zdarzało się, że przekraczali nawet 100 godzin. A to dane tylko z jednej lecznicy, w której byli zatrudnieni. Tymczasem większość medyków pracuje w kilku placówkach.

W 2013 roku Okręgowy Inspektorat Pracy w Poznaniu przeprowadził 27 kontroli wielkopolskich lecznic - szpitali, przychodni, ambulatoriów.

Najistotniejsze wyniki dotyczyły naruszeń przepisów o czasie pracy. W dziewięciu placówkach chodziło o naruszenie normy dobowej, w sześciu - tygodniowej. Ponadto m.in. w 11 lecznicach nie zapewniono personelowi obowiązkowego 11-godzinnego odpoczynku na dobę, a w trzech miejscach tygodniowego wymiaru odpoczynku. 

Jak długo pracowali zatem rekordziści? Jak wykazały kontrole, w dwóch przypadkach wielkopolscy lekarze pracowali ponad 60 godzin bez odpoczynku, w pięciu - ponad 55 godzin, a 10 medyków było w pracy non stop przez 48 godzin. 

Więcej: Pogoń za pieniędzmi, czy braki kadrowe wydłużają lekarską dobę? 

Inspekcja tłumaczy to pracą lekarza w danym szpitalu na podstawie kilku różnych form zatrudnienia. Np. po 24-godzinnym dyżurze w ramach kontraktu, zostaje jeszcze na oddziale na osiem godzin w ramach umowy o pracę. A potem idzie jeszcze np. do przyszpitalnej przychodni - znów na kontrakt. Nikogo w środowisku to nie dziwi, bo tak dzieje się od lat.

Więcej: www.gloswielkopolski.pl 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum