×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Wielkopolska: co trzeci lekarz ma ponad 60 lat

Autor: gloswielkopolski.pl/Rynek Zdrowia12 lutego 2014 12:59

W Polsce wśród 84 tysięcy lekarzy specjalistów pracujących w 2013 roku, prawie 20 tysięcy skończyło już 60. rok życia. Jeśli przejdą na emeryturę, nie będzie miał kto leczyć. Problem dotyczy też Wielkopolski. Tam co trzeci lekarz ma ponad 60 lat.

Wielkopolska: co trzeci lekarz ma ponad 60 lat
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Krzysztof Kordel, prezes Wielkopolskiej Izby Lekarskiej, przyznaje, że to duży problem i nic nie zapowiada, żeby Ministerstwo Zdrowia szybko go rozwiązało. Mówi, że samorząd lekarski wielokrotnie zabiegał w ministerstwie o zwiększenie liczby miejsc na studiach medycznych i zwiększenie miejsc dla lekarzy rezydentów w szpitalach. Bez efektów.

Uczelnie medyczne kształcą zbyt mało specjalistów, a ci którzy już pojawiają się na rynku pracy, nie mają gdzie dalej zdobywać praktyki lekarskiej. Rocznie studia lekarskie w Polsce kończy ponad trzy tysiące studentów. Aby mogli zastąpić obecnie pracujące kadry, powinno ich być pięć tysięcy. Ci, którzy się już wykształcą i tak mają problem, by dostać się na staże lub rezydenturę do szpitala.

Wiosenna tura naboru na rezydentów to tylko 500 miejsc na całą Polskę. Kolejne będą przyznane jesienią. - To i tak za mało. Pięciuset rezydentów to powinna dostać Wielkopolska, by ratować sytuację kadrową. A dostała tylko 36 miejsc - mówi Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Więcej: www.gloswielkopolski.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze