Wielkie luzowanie obostrzeń od 1 marca. Wracają dyskoteki, bez limitów w sklepach i restauracjach

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia, Ministerstwo Zdrowia23 lutego 2022 13:00

Luzowanie obostrzeń covidowych nastąpi 1 marca. Tego dnia przestaną obowiązywać prawie wszystkie ograniczenia wprowadzone w związku z pandemią. Zniesione zostaną m.in. zaostrzone limity, ponownie otwarte dyskoteki i kluby, a w urzędach wróci praca stacjonarna.

Wielkie luzowanie obostrzeń od 1 marca. Wracają dyskoteki, bez limitów w sklepach i restauracjach
Kolejka do sklepów w Domach Centrum przy ulicy Marszałkowskiej w Warszawie Fot. PAP/ Albert Zawada
 • Koniec obostrzeń covidowych w Polsce. - Widzimy, że można zalecić daleko idące zmiany. Można znieść znaczącą część wszystkich ograniczeń – powiedział na konferencji prasowej Mateusz Morawiecki
 • - Od 1 marca znosimy większość restrykcji, które mają charakter gospodarczy - dodawał minister zdrowia Adam Niedzielski
 • W mocy utrzymane zostaną tylko obowiązkowe maseczki, izolacja, kwarantanna dla współdomowników oraz kwarantanna wjazdowa
 • Decyzja w sprawie  obowiązkowych maseczek ma zapaść - jak zapowiedział szef resortu zdrowia - w perspektywie dwóch tygodni

Obostrzenia. Wielkie luzowanie restrykcji od 1 marca

Zniesienie od 1 marca większości obostrzeń covidowych zapowiedzieli 23 lutego na wspólnej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski i premier Mateusz Morawiecki.

– Widzimy po wielu konsultacjach medycznych i obserwacji tego, co się dzieje w innych krajach, że można zalecić daleko idące zmiany. Można znieść znaczącą część wszystkich ograniczeń, które były do tej pory obowiązujące. Znieść te restrykcje, które towarzyszyły nam właściwie przez wiele miesięcy – powiedział Mateusz Morawiecki.

Szef rządu dodał, że wprowadzane zmiany były skonsultowane z Radą do spraw COVID-19. 

- Od 1 marca zniesiemy większość restrykcji o charakterze gospodarczym. Decyzja, którą komunikujemy jest oparta na wnikliwej analizie trendów epidemicznych i sytuacji w szpitalach - dopowiadał Adam Niedzielski.

Wracają dyskoteki, kluby, bez limitów w restauracjach

Co się zmieni od 1 marca w obowiązujących obostrzeniach? Przestaną obowiązywać m.in. wszystkie limity osób – w tym te wprowadzone w sklepach, galeriach handlowych, hotelach, restauracjach, miejscach kultury, transporcie, a także podczas spotkań i imprez.

Ponownie zostaną otwarte dyskoteki, kluby i inne miejsca udostępnione do tańczenia.

Zmiany w obostrzeniach od 1 marca:

 • zniesienie limitów osób w sklepach, galeriach handlowych, restauracjach, hotelach, miejscach kultury, transporcie,
 • zniesienie limitów podczas spotkań i imprez
 • ponownie zostaną otwarte dyskoteki, kluby i inne miejsca udostępnione do tańczenia
 • urzędy wracają do pracy zdalnej

Co ważne, po 1 marca utrzymane zostaną obowiązkowe maseczki w przestrzeniach zamkniętych, zostają również izolacja dla osób zakażonych koronawirusem oraz kwarantanna dla współdomowników oraz kwarantanna wjazdowa (dla osób bez ważnego UCC).

Utrzymane obostrzenia po 1 marca:

 • Zakrywanie nosa i ust za pomocą maseczki w przestrzeniach zamkniętych
 • Izolacja w przypadku zakażenia COVID-19. Izolacja trwa 7 dni, jeżeli nie wystąpiły objawy COVID-19. Lekarz POZ może podjąć decyzję o konieczności jej przedłużenia, jeżeli stan zdrowia będzie tego wymagał.
 • Izolacja w przypadków osób wykonujących zawód medyczny, czy służb mundurowych trwa 7 dni (od dnia uzyskania  pierwszego dodatniego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2) lub 5 dni (jeżeli wynik testu wykonany nie wcześniej niż w piątej dobie jest negatywny).
 • Kwarantanna dla współdomownika osoby zakażonej COVID-19. Trwa tyle, ile izolacja współdomownika
 • Przez 30 dni od zakończenia choroby osoby, które zakończyły izolację lub hospitalizację nie zostaną objęte kwarantanną z powodu zamieszkiwania z osobą objętą izolacją
 • Kwarantannę dla współdomownika można anulować. Jeśli jesteś zaszczepiony i uzyskałeś negatywny wynik testu, zostaniesz zwolniony z kwarantanny, jeśli nie jesteś zaszczepiony, możesz zostać zwolniony z kwarantanny w przypadku uzyskania negatywnego wyniku testu po zakończeniu izolacji osoby, z którą mieszkasz.
 • Kwarantanna przyjazdowa (dla osób bez ważnego UCC) trwa 7 dni.

Kiedy koniec obowiązkowych maseczek?

O to kiedy zostanie zniesiony obowiązek noszenia maseczek w komunikacji publicznej i przestrzeniach zamkniętych był pytany na konferencji minister zdrowia.

- Zdecydowaliśmy się jeszcze nie podejmować tej decyzji, ponieważ od tego tygodnia dzieci wróciły do szkoły, mamy w związku z tym zwiększone ryzyko transmisji w szkołach. Chcemy zobaczyć, jak w ciągu najbliższych 2 - 3 tygodni będzie wyglądała sytuacja epidemiczna, ale generalnie nasza wstępna ocena jest taka, że raczej nie powinniśmy obserwować jakiegoś przyspieszenia pandemicznego, że ten trend redukcji powinien być nadal obserwowany – odpowiedział Adam Niedzielski.

Dodał, że nie poda konkretnej daty, kiedy obowiązkowe maseczki zostaną zniesione.

- Ale obserwując trendy które będą związane z powrotem dzieci do szkół, będziemy podejmowali tę decyzję pewnie najwcześniej w perspektywie dwóch tygodni – doprecyzował.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum