Wielka reforma szpitalnictwa pod znakiem zapytania? "Ustawa będzie gruntownie zmieniona"

Autor: KM • Źródło: RMF FM/Rynek Zdrowia11 sierpnia 2022 17:00

- Są duże zastrzeżenia do formy zaprezentowanej ustawy o reformie szpitalnictwa. Myślę, że ona - już w tej chwili to się toczy - będzie gruntownie przemodelowana - mówi RMF FM wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Wielka reforma szpitalnictwa pod znakiem zapytania? "Ustawa będzie gruntownie zmieniona"
Ustawa o reformie szpitalnictwa będzie bardzo gruntownie zmieniona. Fot. PAP/Albert Zawada
  • Ustawa o reformie szpitalnictwa będzie bardzo gruntownie zmieniona - zapowiada w RMF FM wiceminister zdrowia Waldemar Kraska
  • Dyskusje toczyły się z samorządowcami, którzy najczęściej są organami, które prowadzą szpitale ale także z parlamentarzystami, którzy są w sejmowej Komisji Zdrowia - dodaje
  • Są duże zastrzeżenia do formy tej ustawy, jaka została zaprezentowana. Myślę, że ona - już w tej chwili to się toczy - będzie gruntownie przemodelowana - zaznacza wiceminister

Ustawa o reformie szpitalnictwa. Prace trwają

Trwają prace nad ustawą o reformie szpitalnictwa, obejmującą m.in. powołanie Agencji Rozwoju Szpitali i modernizację samych placówek. Jak zapowiada wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, ustawa przejdzie gruntowne przemodelowanie.

- Ustawa wyciąga rękę do szpitali, które mają problemy - mówi Kraska, pytany o kształt ustawy. - Wszystko jest przed nami - dodaje.

Projekt pojawił się w grudniu. Od tego czasu, jak zauważono, rząd nie pochylił się nad nim. 

- Dyskusje i uwagi, które do tej ustawy wpłynęły, naprawdę gruntownie ją chciały przebudować. Wsłuchujemy się w ten głos i tak się stanie - zapowiada Kraska.

Co dalej z KPO?

Wiceminister Kraska odniósł się również do Krajowego Planu Odbudowy.

- Z KPO są dość duże pieniądze zabukowane na służbę zdrowia - mówił. Pytany, czy nie żałuje braku tych 20 miliardów teraz, kiedy nie ma z czego wypłacać podwyżek i rosną koszty funkcjonowania przyznaje, że rzeczywiście tak jest.

- Ale piłka chyba nie jest w tej chwili po naszej stronie. My wypełniliśmy to wszystko, czego zażądała od nas Unia Europejska - tłumaczył. - Nie możemy ciągle być traktowani w Unii Europejskiej jako państwo drugiej kategorii - zaznaczył wiceminister.

Jednak przyznał, że pieniądze "zawsze są potrzebne, nie tylko na służbę zdrowia".

- Zrobiliśmy wszystko, czego Unia oczekiwała, więc oczekujemy w tej chwili, żeby te pieniądze do nas trafiły - mówi ponownie Kraska.

Pieniędzy nie ma, ale jest legislacja. - Myślę, że te ustawy, które za chwilę będą wchodziły, czyli ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej, ustawa o jakości, na pewno [dużo] poprawią - dodaje.

- Jeżeli będzie taka sytuacja, że tych pieniędzy nie będzie, to będziemy musieli sobie dać radę - podsumowuje Waldemar Kraska.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum