Wielka Brytania zwiększy wydatki na służbę zdrowia o 3-4 proc.

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 czerwca 2018 14:55

Brytyjskie media poinformowały w piątek (15 czerwca) o rządowych planach zwiększenia wydatków na publiczną służbę zdrowia (NHS) o 20 miliardów funtów w ciągu najbliższych czterech lat. Jak podkreślono, ma to być formą "prezentu" na 70-lecie jej istnienia.

Wielka Brytania przeznaczyła w 2015 roku na służbę zdrowia 9,9 proc. PKB. Fot. Archiwum

Dziennik "The Sun" zaznaczył, że plany inwestycji w służbę zdrowia zostaną oficjalnie ogłoszone w niedzielę, a wydatki zostaną sfinansowane przez zwiększenie zadłużenia oraz zmiany w systemie podatkowym.

Zwiększenie budżetu NHS o 5 miliardów funtów rocznie stanowi podwyżkę wydatków na służbę zdrowia o około 3-4 proc. Media ujawniły, że minister finansów Philip Hammond naciskał na ograniczenie zmiany do zaledwie 2 proc., ale szefowa rządu Theresa May miała domagać się nawet pięcioprocentowej podwyżki.

Wcześniej dziennik "The Times" pisał, że zwiększenie finansowania ma być odpowiedzią na wyzwania związane ze starzejącym się brytyjskim społeczeństwem. W najbliższych dniach ma także zostać ogłoszone złagodzenie przepisów imigracyjnych dla wysoko wykwalifikowanych osób spoza krajów UE, potencjalnie otwierając drogę dla wielu lekarzy np. z państw brytyjskiej Wspólnoty Narodów.

Od miesięcy czołowi przedstawiciele służby zdrowia ostrzegali, że najważniejsze szpitale i placówki medyczne mają poważne problemy z bieżącą obsługą pacjentów ze względu na ograniczone środki finansowe oraz brak odpowiedniej liczby lekarzy i pielęgniarek. Na początku roku z tego powodu wstrzymano nawet na kilka tygodni wykonywanie planowych operacji wskazując, że konieczne było skupienie się na bieżącej opiece lekarskiej i wyjątkowo poważnych przypadkach.

W czwartek ujawniono, że liczba osób na listach oczekujących na zabiegi i badania wzrosła o 300 tys. w ciągu roku i osiągnęła rekordowy poziom 4,2 mln osób, z czego ponad pół miliona czeka na wizytę dłużej niż rekomendowane przez NHS 18 tygodni.

Według ubiegłorocznej analizy opublikowanej w "British Medical Journal" Wielka Brytania przeznaczyła w 2015 roku na służbę zdrowia 9,9 proc. PKB.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum