Wielka Brytania: zagraniczni lekarze jednak potrzebni?

Autor: Polish Express/Rynek Zdrowia • • 06 października 2016 09:18

Premier Theresa May zadeklarowała, że zagraniczni lekarze pracujący w Wielkiej Brytanii nie będą musieli opuszczać Wysp. May wycofała się tym samym z wcześniejszej deklaracji, zgodnie z którą lekarze zagraniczni mieliby opuścić kraj do 2025 roku.

Wielka Brytania: zagraniczni lekarze jednak potrzebni?
Wielka Brytania: zagraniczni lekarze jednak potrzebni. FOT. PTWP

Wcześniej Theresa May powiedziała, że wobec rządowych planów zwiększenia liczby brytyjskich lekarzy istnieje możliwość, że usługi ich zagranicznych odpowiedników w Wielkiej Brytanii przestaną być potrzebne. Powiedziała też, że pozostaną oni na Wyspach w okresie przejściowym.

Ostatecznie premier wycofała się z tych słów mówiąc, że nowa polityka nie oznacza, że lekarze z zagranicy będą musieli wyjechać, gdy ich brytyjscy koledzy będą już gotowi do podjęcia zawodu.

Minister Zdrowia Jeremy Hunt zapowiedział we wtorek (5 października), że są plany powiększenia brytyjskiej kadry lekarskiej poprzez zwiększenie liczby studentów kończących kierunki medyczne z 6000 do 7500 rocznie. Przyszli lekarze mają trafiać przede wszystkim do szpitali lokalnych.

Minister dodał, że dzięki tej polityce NHS do 2025 roku będzie praktycznie samowystarczalne, jeśli chodzi o zatrudnianie pracowników medycznych. Obecnie jedna czwarta lekarzy w Wielkiej Brytanii pochodzi z zagranicy, a NHS wydaje na nich prawie miliard funtów rocznie.

Podczas wczorajszego wywiadu dla BBC premier Theresa May wyraźnie zasugerowała, że zagraniczni lekarze będą potrzebni tylko do 2025. Potem, po fali krytyki, udzielając wywiadu tym razem dla Five News premier zmieniła nieco ton wypowiedzi i stwierdziła, że "to szpitale będą decydowały o tym, kogo zatrudnią”.

Więcej: www.polishexpress.co.uk

Czytaj także: Brexit: nie będzie masowego powrotu polskich lekarzy i pielęgniarek z Wysp 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum