Wielka Brytania: specjalne kompetencje rządu do walki z epidemią przedłużone o pół roku

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 października 2020 07:31

Brytyjska Izba Gmin przytłaczającą większością głosów poparła w środę przedłużenie o kolejne sześć miesięcy nadzwyczajnych uprawnień przyznanych rządowi w calu walki z epidemią koronawirusa.

Wielka Brytania: specjalne kompetencje rządu do walki z epidemią przedłużone o pół roku
FOT. PTWP; zdjęcie ilustracyjne

Za ich przedłużeniem głosowało 330 posłów, przeciwnych temu było 24. Kompetencje, które zostały przyznane rządowi na mocy przyjętej pod koniec marca ustawy ws. koronawirusa, obejmują m.in. prawo do zamykania szkół, ograniczania zgromadzeń publicznych, zamykania lotnisk i węzłów transportowych, a także nakazywania ludziom izolacji w celu ochrony zdrowia publicznego. Zgodnie z ustawą posłowie muszą co pół roku wyrażać zgodę na dalsze przedłużenie tych uprawnień.

Ponieważ spora grupa posłów, zwłaszcza z rządzącej Partii Konserwatywnej, wyrażała obiekcje, że te kompetencje stanowią zbyt duże naruszenie swobód obywatelskich, i groziła zagłosowaniem przeciwko ich przedłużeniu, rząd zgodził się na kompromis i obiecał, że konsultacje z posłami w sprawie ich użycia będą się odbywały, gdy tylko będzie to możliwe.

- Mogę potwierdzić Izbie, że w przypadku istotnych działań wprowadzanych w całej Anglii, czy też w całym Zjednoczonym Królestwie, skonsultujemy się z parlamentem - w miarę możliwości przeprowadzimy głosowania, zanim takie przepisy wejdą w życie - zapewnił przed głosowaniem minister zdrowia Matt Hancock.

Zastrzegł jednak, że "reagowanie na wirusa oznacza, iż rząd musi działać szybko, gdy jest to konieczne, i nie możemy wstrzymać pilnych przepisów, które są niezbędne do kontroli wirusa i ratowania życia".

Opozycyjna Partia Pracy skrytykowała rząd za liczne błędy popełnione w reakcji na epidemię, ale uznając, że do walki z nią rząd potrzebuje specjalnych pełnomocnictw, oświadczyła, że nie będzie się im sprzeciwiać.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum