Polishexpress.co.uk/Rynek Zdrowia | 23-10-2017 11:17

Wielka Brytania: rząd chce ograniczenia turystyki zdrowotnej na NHS

Plan ograniczenia turystyki zdrowotnej jaki wchodzi na Wyspach wywołuje ogromną burzę. Na jego mocy każdy pacjent będzie musiał przedstawić dowód na to, że przynajmniej od 6 miesięcy mieszka w Wielkiej Brytanii, pracuje czy płaci za prąd.

Osoby ubiegające się o przyjęcie do szpitala będą musiały przedstawić dowód na to, że mają prawo do bezpłatnej opieki NHS. Fot. Chris Sampson/Flickr (CC BY 2.0)

Zgodnie z podjętymi ustaleniami w ramach walki z turystyką zdrowotną, osoby ubiegające się  o przyjęcie do szpitala będą musiały przedstawić dowód na to, że mają prawo do bezpłatnej opieki NHS. Prawo takie potwierdza dowód tożsamości, adres zamieszkania z ostatnich 6 miesięcy, wyciągi bankowe czy rachunki za energię.

Ministerstwo Zdrowia stworzyło w tym celu kwestionariusz złożony z 32 pytań, które mogą być zadane przez pracowników służby zdrowia pacjentowi, aby uzyskać dowód jego rezydencji. Ci, którzy będą mieć kłopoty z udowodnieniem tego, że mieszkają w Wielkiej Brytanii, nie otrzymają pomocy zdrowotnej.

Pomysł ostro skrytykowało British Medical Association (BMA) twierdząc, że plan ten nie jest klarowny, może wprowadzić jeszcze większy zamęt i narazić NHS na jeszcze większe wydatki. W sprawie zabrał także głos Royal College of GPs, który zaznaczył, że w efekcie tych zmian dojdzie do przeciążenia lekarzy rodzinnych, którzy i tak już narzekają na nadmierną liczbę pacjentów.

Więcej: www.polishexpress.co.uk