Wielka Brytania ma nowego ministra zdrowia. To były minister finansów Javid

Autor: MS • Źródło: PAP27 czerwca 2021 10:27

Polityk i bankowiec Sajid Javid został ministrem zdrowia - podało biuro brytyjskiego premiera Borisa Johnsona. Zajął on miejsce Matta Hancocka, który złożył rezygnację, po tym jak przyłapano go na łamaniu restrykcji epidemicznych.

Wielka Brytania ma nowego ministra zdrowia. To były minister finansów Javid
Sajid Javid zastąpi Matta Hancocka na stanowisku ministra zdrowia; Fot. PAP
 • Wielka Brytania ma nowego ministra zdrowia został nim Sajid Javid, były minister spraw wewnętrznych, a później finansów
 • Polityk zastąpił na tym stanowisku Matta Hancocka, który złożył rezygnację z pełnionej funkcji
 • 51-letni Javid urodził się w rodzinie pakistańskich imigrantów. Jest politykiem i bankowcem

 

Javid był ministrem spraw wewnętrznych w gabinecie Theresy May od kwietnia 2018 r. do lipca 2019 r., a następnie w pierwszym rządzie Borisa Johnsona ministrem finansów. Niespodziewanie odszedł z tego stanowiska w lutym 2020 r. w efekcie sporu z wpływowym ówczesnym głównym doradcą premiera, Dominikiem Cummingsem.

Nowy minister zdrowia już był w strukturach rządu, teraz powrócił i objął resort zdrowia

Javid nie zgodził się na to, by jego doradcy zostali podporządkowani urzędowi premiera, czego w efekcie sugestii Cummingsa domagał się od niego Johnson.

Jak później mówił, "nie miał innego wyjścia", jak tylko zrezygnować, bo Johnson postawił mu warunki, których "żaden szanujący się minister by nie zaakceptował". "Zawsze było tak, że doradcy doradzają, ministrowie decydują i ministrowie decydują o swoich doradcach. Nie mogłem zrozumieć, dlaczego ministerstwo finansów, z istotną rolą, jaką odgrywa, miałoby być wyjątkiem" - powiedział.

51-letni Javid urodził się w rodzinie pakistańskich imigrantów. Przed rozpoczęciem kariery politycznej pracował w bankowości. Po odejściu z rządu pozostał szeregowym posłem, ale w sierpniu ubiegłego roku podjął równolegle pracę jako doradca w banku inwestycyjnym JPMorgan Chase.

Matt Hancock ustąpił ze stanowiska, po tym jak przyłapano go na łamaniu obostrzeń

W sobotę po południu z funkcji ministra zdrowia zrezygnował Matt Hancock, który został przyłapany na tym, że złamał restrykcje epidemiczne. 

W piątek dziennik "The Sun" opublikował zdjęcia 42-letniego Hancocka obejmującego i całującego się w budynku ministerstwa z Giną Coladangelo, lobbystką, którą w zeszłym roku zatrudnił. Zdjęcia zostały wykonane 6 maja, w czasie, gdy wciąż obowiązywał nakaz zachowywania dystansu wobec osób spoza własnego gospodarstwa domowego lub tzw. bańki wsparcia. Nakaz ten zniesiony został 17 maja.

Hancock w piątek przyznał się do złamania restrykcji, ale początkowo zamierzał pozostać na stanowisku i miał w tym poparcie Johnsona. Jednak, gdy w sobotę nawet niektórzy posłowie rządzącej Partii Konserwatywnej zaczęli publicznie mówić, że powinien odejść, ogłosił swoją rezygnację.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze