×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Wielka Brytania: cukier jak alkohol i papierosy. Będzie akcyza na słodkie napoje

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia19 sierpnia 2016 09:27

Niemal jedna trzecia brytyjskich dzieci w wieku 2-15 lat ma nadwagę lub jest otyła. W ramach walki z tym zjawiskiem rząd zamierza wprowadzić akcyzę na napoje, które mają w 100 ml więcej niż 5 g cukru.

Wielka Brytania: cukier jak alkohol i papierosy. Będzie akcyza na słodkie napoje
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wiceminister finansów UK Jane Ellison oświadczyła, że otyłość jest zagrożeniem zarówno dla zdrowia dzieci, jak i dla brytyjskiej gospodarki, bo kosztuje Narodową Służbę Zdrowia NHS miliardy funtów każdego roku.

Wiceminister dodała, że podatek dla producentów słodkich napojów jest ważnym krokiem w walce z powstrzymaniem kryzysu otyłości i dbania o zdrowie społeczeństwa w przyszłości.

Akcyza ma być tym wyższa, im więcej cukru będzie w napoju - informuje "Rzeczpospolita". Środki uzyskane z podatku rząd chce przeznaczyć na programy zachęcające do aktywności fizycznej i zdrowej diety.

Brytyjski resort zdrowia twierdzi z kolei, że słodzone napoje są największym jednostkowym źródłem cukru dla dzieci, bo maluch może spokojnie wypić dziennie więcej niż jedną puszkę coli, która zawiera 9 łyżeczek cukru.

Decydując się na opodatkowanie cukru Londyn dołączy do Belgii, Francji, Węgier i Meksyku, które wcześniej pobierały opłaty od dosładzanych napojów. Podobną politykę przez wiele lat prowadziły też kraje skandynawskie - z różnym skutkiem.

Więcej: www.rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze