Wielka Brytania. Monitorowanych jest 25 wariantów koronawirusa. Dominuje wariant Delta

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP17 czerwca 2021 09:10

Według rządowej agencji Public Health England (PHE) w Wielkiej Brytanii odnotowano 25 mutacji koronawirusa. Pod szczególnym nadzorem pozostaje 8 wariantów.

Wielka Brytania. Monitorowanych jest 25 wariantów koronawirusa. Dominuje wariant Delta
Wariant Delta zapanował na Wyspach Brytyjskich. Fot. Shutterstock
  • Rządowa agencja PHE wciąż obserwuje wykryte warianty koronawirusa w Wielkiej Brytanii
  • Głównym celem brytyjskich badaczy jest określenie, które z poszczególnych wariantów najbardziej zagrażają
  • Delta stanowi obecnie większość zakażeń na Wyspach

Coraz więcej wariantów koronawirusa

- Żyjemy teraz w świecie wariantów, więc wszystko, co widzimy, jest odmianą oryginału - mówiła Hopkins podczas przesłuchania przez komisję nauki brytyjskiej Izby Gmin. - Wszystkie z nich mają mutacje, które nas niepokoją, ale same mutacje nie wystarczą, aby przewidzieć, czy to będzie miało realny wpływ na naszą drogę przez szczepienia i wpływ na ryzyko dla zdrowia publicznego związane z hospitalizacjami - dodała.

Hopkins wyjaśniła, że każdy wariant, który nie wyginął bardzo szybko, będzie miał albo "przewagę w zakresie zdolności przenoszenia, albo przewagę w zakresie większej odporności (na szczepionki)". Wyjaśniła, że wyzwaniem jest przewidzenie, który z nich rozwinie się w sposób stanowiący zagrożenie.

Jak zauważyła stacja Sky News, 25 wariantów monitorowanych to większa liczba niż wskazano podczas ostatniego briefingu PHE z 11 czerwca, gdy mowa była o 13 wariantach monitorowanych, a także ośmiu pod szczegółową obserwacją i pięciu wariantach niepokojących.

Groźny wariant Delta na Wyspach

Hopkins powiedziała również posłom, że jeśli wariant Delta, który po raz pierwszy wykryto w Indiach, mógłby się rozprzestrzeniać swobodnie, nieograniczony żadnymi restrykcjami, wskaźnik R określający rozwój epidemii, mógłby być "wyższy od pięciu, a może nawet dochodzić do siedmiu".

CZYTAJ WIĘCEJ: Wariant Delta. Potwierdzono kolejny przypadek zakażenia indyjską mutacją koronawirusa w Polsce

R to średnia liczba osób, którym jedna zainfekowana osoba przekazuje wirusa. Każda wartość R powyżej 1 oznacza, że epidemia się rozprzestrzenia. Obecnie w Anglii, gdzie jest najwięcej przypadków wariantu Delta, wskaźnik R szacowany jest na 1,2-1,4.

- Widzimy, że ma on znacznie większą zdolność do przenoszenia się niż Alfa, która miała większą zdolność do przenoszenia się niż wirusy, które przeszły wcześniej bez ograniczeń - więc gdybyśmy byli w prawdziwym świecie, gdzie nie mielibyśmy żadnych środków, które widzimy teraz - szacowalibyśmy wartość R na wyższą od pięciu, a może nawet dochodziłaby do siedmiu - powiedziała Hopkins. Zaznaczyła jednak, że szczepienia są środkiem bardzo wyraźnie łagodzącym rozprzestrzenienie się wirusa.

Minister zdrowia Matt Hancock powiedział w zeszłym tygodniu, że wariant Delta stanowi obecnie 91 proc. nowych przypadków koronawirusa w Wielkiej Brytanii.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum