Większkość badanych popiera nową ustawę antynikotynową

Autor: KL/Rynek Zdrowia • • 04 marca 2011 12:38

Wprowadzony 15 listopada ubiegłego roku zakaz palenia w miejscach publicznych jest przyjmowany pozytywnie - wynika z badań TNS OBOP i Stowarzyszenia Manko, organizatora kampanii "Polska bez dymu".

Większkość badanych popiera nową ustawę antynikotynową

Stowarzyszenie sprawdziło postawę pracowników branży gastronomicznej w Krakowie wobec zakazu palenia. Blisko 74 proc. respondentów popiera nową ustawę o zakazie palenia w miejscach ogólnodostępnych, a 48,3 proc. dostrzega poprawę zdrowia.

Na zlecenie Stowarzyszenia TNS OBOP przeprowadził kolejne badanie na grupie reprezentatywnej 1005 Polaków powyżej 15. roku życia. I tu również większość pozytywnie opowiedziała się za zakazem.

Z badań wynika, że 68 proc. palących i 84 proc. niepalących klientów, popiera wprowadzenie obostrzenia. Mimo znaczącego poparcia ze strony uzależnionych od tytoniu zaobserwowano, że 30 proc. z nich nadal nie wierzy, że palenie powoduje śmiertelne choroby.

Jak również wynika z badań, nie potwierdziły się obawy restauratorów, że zakaz palenia może negatywnie odbić się na ich działalności.

Na mocy prowadzonego zakazu bierne palenie w miejscach publicznych znaczenie zmalało. - To już przekłada się na poprawę zdrowia Polaków. W perspektywie roku dwóch spodziewamy się efektów w postaci m.in. spadku liczby zawałów serca - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Krzysztof Przewoźniak z Fundacji Promocja Zdrowia przy Centrum Onkologii w Warszawie.

- Fakt, że wciąż rośnie społeczne poparcie dla wprowadzonych przepisów motywuje nas do tego by podejmować działanie w kierunku wprowadzenia całkowitego zakazu palenia w Polsce - podkreśla.

15 listopada 2010 roku weszła w życie nowelizacja ustawy z 9 listopada 1995 roku o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Nowelizacja przewidziała zakaz palenia w miejscach publicznych, w tym w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum