Więcej świadczeń w AOS. Ministerstwo Zdrowia rozszerza listę

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia, RCL20 października 2021 05:42

Ministerstwo Zdrowia rozszerza listę świadczeń z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS). Do wykazu zostanie wprowadzony rezonans magnetyczny piersi oraz telemetryczny nadzór dla pacjentów z niewydolnością serca. Projekt rozporządzenia w tej sprawie 19 października skierowano do konsultacji społecznych.

MZ rozszerza listę świadczeń gwarantowanych w AOS Fot. AdobeStock
  • Ministerstwo Zdrowia rozszerza listę świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS)
  • Do wykazu zostanie wprowadzony rezonans magnetyczny piersi, a także telemetryczny nadzór nad pacjentami z implantowanymi urządzeniami wszczepialnymi
  • Projekt rozporządzenia we wtorek, 19 października skierowano do konsultacji społecznych

MZ rozszerza listę świadczeń gwarantowanych w AOS

We wtorek, 19 października projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Zdrowia rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu
ambulatoryjnej opieki specjalistycznej trafił do konsultacji społecznych. 

Rozporządzenie ma rozszerzyć wykaz świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Nowe świadczenia, które pojawią się w AOS to:

  • telemetryczny nadzór nad pacjentami z implantowanymi urządzeniami wszczepialnymi
  • rezonans magnetyczny piersi

Obie zmiany otrzymały – jak czytamy w uzasadnieniu projektu – pozytywne rekomendacje Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Sprawdź: 19 października wchodzą nowe obostrzenia. Paszporty covidowe i maseczki po nowemu

Rehabilitacja po COVID-19 do 12 miesięcy od przechorowania. NFZ zmienił przepisy

Telemetryczny nadzór dla pacjentów z niewydolnością serca

- Wprowadzenie świadczenia „Telemetryczny nadzór nad pacjentami z implantowanymi urządzeniami wszczepialnymi” ma na celu zapewnienie bezpiecznego, kompleksowego wsparcia dla pacjentów z niewydolnością serca, u których w ramach postępowania terapeutycznego wszczepiono stymulator lub kardiowerter-defibrylator serca wyposażony w funkcję, która umożliwia zdalne przekazywanie zgromadzonych danych – czytamy w uzasadnieniu.

I dalej: W odróżnieniu od standardowej metody monitorowania stanu zdrowia pacjenta, zdalne monitorowanie parametrów przekazywanych z urządzeń wszczepialnych umożliwi kontrolowanie stanu zdrowia pacjentów w czasie rzeczywistym, a co za tym idzie, szybsze podjęcie właściwej interwencji medycznej.

Wprowadzenie telemetrycznego nadzoru do AOS ma przyczynić się do „zmniejszenia planowanych wizyt specjalistycznych, zmniejszenia ryzyka hospitalizacji związanej ze zbyt późno zdiagnozowanymi objawami oraz zmniejszenia śmiertelności z powodu chorób sercowonaczyniowych”.

Sprawdź: Kod choroby na L4. Co widzi pracodawca na zwolnieniu lekarskim?

Zasiłek chorobowy obniżony i nowe zasady L4. Rewolucja w ZUS

Rezonans magnetyczny piersi w AOS

Z kolei rozszerzenie wykazu świadczeń w AOS o  „rezonans magnetyczny piersi” jest – jak wskazują autorzy projektu – „pożądane, ponieważ jest metodą o wysokiej czułości w wykrywaniu raka piersi”.

- Jego rola stopniowo się zwiększa, szczególnie w ocenie rozległości naciekania nowotworu, zwłaszcza gdy wyniki oceny mammograficznej i ultrasonograficznej są rozbieżne – przekonują w uzasadnieniu.

Sprawdź: MZ powołał nowy skład Krajowej Rady Akredytacyjnej Szkół Pielęgniarek i Położnych LISTA

DO POBRANIA

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum