Więcej czasu na ważne zmiany na oddziałach anestezjologii i intensywnej terapii

Autor: JPP • Źródło: Dziennik Ustaw29 grudnia 2022 18:00

Placówki medyczne będą miały więcej czasu na dostosowanie oddziałów anestezjologii i intensywnej terapii do wymagań stawianych przez Ministerstwo Zdrowia. 29 grudnia rozporządzenie w tej sprawie opublikowano w Dzienniku Ustaw.

Więcej czasu na ważne zmiany na oddziałach anestezjologii i intensywnej terapii
Więcej czasu na ważne zmiany na oddziałach anestezjologii i intensywnej terapii Fot. AdobeStock
  • Placówki medyczne będą miały więcej czasu na dostosowanie oddziałów anestezjologii i intensywnej terapii do wymagań stawianych przez Ministerstwo Zdrowia
  • Chodzi o standard w zakresie rozdzielności oddziałów anestezjologii i intensywnej terapii dla dorosłych i dzieci oraz utrzymania kwalifikacji personelu medycznego
  • Termin wydłużono do 31 grudnia 2023 roku. 29 grudnia rozporządzenie w tej sprawie opublikowano w Dzienniku Ustaw.

Więcej czasu na ważne zmiany na oddziałach anestezjologii i intensywnej terapii

29 grudnia w Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie standardu organizacyjnego opieki zdrowotnej w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii.

Proponowana zmiana - jak argumentuje Ministerstwo Zdrowia - polega na wydłużeniu terminu dostosowania podmiotów leczniczych prowadzących szpitale do wymagań w zakresie rozdzielności oddziałów anestezjologii i intensywnej terapii dla dorosłych i dzieci oraz utrzymania kwalifikacji personelu medycznego.

Analogiczna zmiana dotyczy również podmiotów wykonujących działalność leczniczą w rodzaju ambulatoryjne świadczenia zdrowotne lub stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne inne niż szpitalne w zakresie wyposażenia stanowisk znieczulenia.

- Wskazane powyżej podmioty lecznicze obowiązane będą dostosować się do ww. wymagań do dnia 31 grudnia 2023 r. W obowiązującym rozporządzeniu w sprawie standardu termin ten upływa w dniu 31 grudnia 2022 roku - wskazano w uzasadnieniu.

Resort zdrowia argumentuje, że konieczność wydłużenia terminu "wynika ze zróżnicowanego poziomu standardu wyposażenia bazy oddziałów anestezjologii i intensywnej terapii, jak również zabezpieczenia personelu medycznego, co powoduje zagrożenie braku spełnienia przez podmioty lecznicze wymagań określonych w ww. rozporządzeniu". Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum