Wiceprzewodnicząca OZZL: 80 mld nadwyżki w budżecie, a na ochronę zdrowia będzie jeden milion

Autor: KM • Źródło: TOK FM, Rynek Zdrowia22 września 2021 09:35

Na antenie radia Tok FM Grażyna Cebula-Kubat, wiceprzewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy odniosła się do poniedziałkowych rozmów z przedstawicielami resortu zdrowia.

Wiceprzewodnicząca OZZL: 80 mld nadwyżki w budżecie, a na ochronę zdrowia będzie jeden milion
We wtorek medycy spotkali się z przedstawicielami resortu zdrowia. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
  • Grażyna Cebula-Kubat na antenie Tok FM poinformowała, że teraz spotkania medyków z resortem zdrowia będą odbywały się we wtorki i czwartki
  • Zwróciła uwagę, że niezbędne jest zwiększenie wyceny świadczeń
  • Podkreśliła również kwestię braku kadr w ochronie zdrowia. - Brakuje 27 tys. lekarzy - zaalarmowała

Wiceprzewodnicząca OZZL: 80 mld nadwyżki w budżecie, a na ochronę zdrowia będzie jeden milion

- Jesteśmy troszeczkę zawiedzeni z tego względu, że większość z nas, którzy tam poszli, jest w komitecie. Prowadziliśmy niejeden protest w swoim życiu i wiemy, jak to ma wyglądać, początkowo były to zmiany organizacyjne, ustalenie harmonogramu spotkania - już teraz wiemy, że spotykamy się we wtorki i w czwartki, natomiast później strona rządowa poprosiła o przedstawienie nas naszych postulatów. Postulaty nasze znane są już od dawna, od Karpacza, bo były wysłane wtedy do pana ministra Niedzielskiego, natomiast przeanalizowaliśmy, uszczegółowiliśmy poszczególne postulaty, natomiast nic konkretnego wczoraj nie zapadło. Po raz drugi prosimy o dokładne wyliczenie kwoty 104 miliardów potrzebnych na spełnienie naszych wszystkich postulatów - poinformowała.

Potrzeba zwiększenia wyceny świadczeń

Oprócz przedstawionych postulatów protestujący zwrócili uwagę na jeszcze jedną zmianę.

- Naprawdę jest potrzebne zwiększenie wyceny świadczeń oraz w ogóle przekazanie pieniędzy na publiczną ochronę zdrowia - chociażby dlatego, że mamy zmiany demograficzne i starzenie się społeczeństwa: pomiędzy 2016 a 2030 rokiem liczba ludności Polski w wieku powyżej 65. roku życia wzrośnie z 6,3 miliona populacji - to jest około 16 proc. - do 8,5 miliona, czyli 23 proc. populacji - zauważyła Cebula-Kubat.

Jak twierdzi, wzrost wydatków na leczenie jest konieczny, ponieważ w grupie 65+ występuje wielochorobowość. Ponadto potrzebna jest dodatkowa liczba personelu medycznego - różnego, nie tylko lekarzy. Cebula-Kubat podkreśliła, że wszyscy są w tym momencie potrzebni. - Jest mi bardzo smutno (...), że mamy nadwyżkę w budżecie 80 miliardów, ale na ochronę zdrowia będzie jeden milion - dodała.

Publiczna ochrona zdrowia padnie

- Publiczna ochrona zdrowia padnie, ponieważ część lekarzy nam odjedzie za granicę. Nikt nie będzie pracował w takich warunkach, za takie płace - mówiła wiceszefowa OZZL. - Nie ma lekarzy, jest nas bardzo mało, brakuje nas w tej chwili 27 tys. lekarzy.

Zapowiada, że pójdzie na dalsze rozmowy z resortem. - My dla wszystkich walczymy, my też będziemy pacjentami, albo już jesteśmy pacjentami - podkreśliła.

Zobacz też: Brakuje pielęgniarek, ale minister zdrowia jest dobrej myśli. "Poprawianie warunków płacowych"

Wojciech Szaraniec po rozmowach medyków z wiceministrem zdrowia: liczyliśmy na więcej

Zakończyło się spotkanie medyków z wiceministrem Bromberem. Ptok: To było dla nas techniczne spotkanie

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum