Wiceprezes NRL: na zdrowie nie można patrzeć z wyborczej, czyli żabiej perspektywy

Autor: WOK/Rynek Zdrowia • • 12 marca 2019 07:29

Dr Jacek Kozakiewicz, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej wskazuje na kwestie, co do których zgodni byli uczestnicy debaty otwierającej IV Kongres Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress - HCC, Katowice, 7-8 marca 2019 r.).

Wiceprezes NRL: na zdrowie nie można patrzeć z wyborczej, czyli żabiej perspektywy
Dr Jacek Kozakiewicz (z lewej), wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej; FOT. PTWP

- Wydaje się, że wszyscy paneliści przyznawali, że polskiej ochronie zdrowia nadal brakuje długofalowej, 15-20-letniej strategii. Dotychczas w tej materii poruszaliśmy się od wyborów do wyborów, czyli na pewne problemy patrzyliśmy z tzw. żabiej perspektywy - mówi wiceprezes NRL.

Dodaje: - Kolejnym wspólnym postulatem było wyjęcie ochrony zdrowia z bieżącego politycznego przetargu. Jeżeli uznajemy, że system opieki zdrowotnej jest jedną z najważniejszych przestrzeni życia społecznego, to sfera ta wymaga szczególnej troski, a nie może być przedmiotem gry politycznej.

- Trzecim zagadnieniem są niepokojące trendy demograficzne wśród pielęgniarek i lekarzy, polegające na przesuwaniu się tych zawodów w kierunku najstarszych grup wiekowych. Dlatego pracownikom medycznym trzeba stworzyć możliwie jak najlepsze i bezpieczne miejsca pracy, aby nie wyjeżdżali z kraju. Oczywiście nie powinniśmy zapominać też o kwestiach płacowych - powiedział wiceszef samorządu lekarskiego.

- W tym kontekście bardzo ważne jest odbiurokratyzowanie medycyny, aby personel medyczny miał czas przede wszystkim dla pacjentów, a nie dla tracił go na tzw. papierologię. Dlatego lekarze i pielęgniarki powinni otrzymać wsparcie m.in. w postaci sekretarek medycznych i asystentów - podkreślał dr Jacek Kozakiewicz.

Zwracał uwagę, że inną ważną kwestią poruszaną przez uczestników sesji otwierające HCC 2019 była konieczność poprawy poziomu edukacji zdrowotnej społeczeństwa.

Rozmowa zarejestrowana podczas IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 7-8 marca 2019 r.).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum