Wiceprezes NFZ na konwencji w Katowicach: wydatkowanie pieniędzy powinno zależeć od efektów leczenia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 lipca 2019 19:30

Nowoczesne narzędzia płacenia za świadczenia zdrowotne są równie ważne jak rosnące nakłady - podkreślał w sobotę (6 lipca) w Katowicach zastępca prezesa NFZ Adam Niedzielski. Wskazywał, że wydawanie pieniędzy powinno zależeć od efektów leczenia, a nie jedynie od wykonania procedury.

Wiceprezes NFZ na konwencji w Katowicach: wydatkowanie pieniędzy powinno zależeć od efektów leczenia
- Pewne elementy płacenia za jakość czy za wynik NFZ powoli wprowadza - deklarował wiceprezes NFZ Adam Niedzielski. Fot. PTWP

W sobotę w ramach konwencji programowej PiS w Katowicach odbył się panel poświęcony służbie zdrowia. Wiceprezes Niedzielski podkreślał na nim, że podstawowe dwa założenia, które warunkują dobre wydawanie rosnących nakładów na ochronę zdrowia to szczelność systemu i przemyślany sposób wydawania pieniędzy, uzależniony od jakości i efektywności leczenia.

- Ta zmiana filozofii płacenia odejdzie od tego, z czym mamy teraz do czynienia, czyli płacenia za tzw. procedurę, na rzecz płacenia za wynik, który z tej procedury trzeba uzyskać - wskazał.

Dodał, że takie podejście wprowadzi ogromną zmianę w funkcjonowaniu całego aparatu rozliczeniowego związanego z finansowaniem zdrowia.

Powiedział, że "pewne elementy takiego płacenia za jakość czy za wynik NFZ powoli wprowadza".

Wskazał, że przykładem takich działań jest "płacenie za koncentrację świadczeń", czyli promowanie tych świadczeniodawców, którzy wykonują dużą liczbę zabiegów.

- Specjalizacja, doświadczenie zespołu nie bierze się znikąd, tylko ono powstaje przez intensywną pracę, powtarzalność pewnych zabiegów, przez ciągły proces doskonalenia. Jeżeli ktoś wykonuje (...) jeden zabieg na tydzień, to trudno, żeby dysponował tym samym doświadczeniem, tymi samymi kompetencjami w porównaniu do zespołu, który tych zabiegów wykonuje dwadzieścia, trzydzieści razy więcej - wyjaśniał.

Wskazał, że takie premiowanie koncentracji już funkcjonuje w trzech obszarach: okulistyce (np. operacje usunięcia zaćmy), endoprotezoplastyce i onkologii.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum