×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Wicepremier ws. odwołania mszy: zostawiamy tutaj autonomię instytucjom kościelnym

Autor: PAP/Rynek Zdrowia12 marca 2020 10:58

W Polsce jest rozdział kościoła od państwa i to jest decyzja biskupów - powiedział w środę, 11 marca wicepremier, minister nauki Jarosław Gowin pytany, czy w związku z koronawirusem msze w kościołach w najbliższą niedzielę nie powinny zostać odwołane.

Wicepremier ws. odwołania mszy: zostawiamy tutaj autonomię instytucjom kościelnym
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Minister nauki i szkolnictwa wyższego pytany w TVN24, czy w związku z koronawirusem msze w kościołach w najbliższą niedzielę nie powinny zostać odwołane, podkreślił, że w Polsce jest rozdział kościoła od państwa i to jest decyzja biskupów.

- Natomiast jako człowiek mogę powiedzieć, że kościoły są czymś w rodzaju szpitali dla duszy. Człowiek składa się z ciała, które trzeba chronić i pielęgnować, ale składa się także z duszy. I tą przestrzenią, w której leczone są dusze, przynajmniej ludzi wierzących, są właśnie świątynie - powiedział.

- W kościołach można spotkać przede wszystkim Pana Boga i to jest potrzeba tak głęboka w przypadku ludzi wierzących, że my jako rząd, jako państwo, pozostawiamy tutaj autonomię instytucjom kościelnym - podkreśli Gowin.

Do tej pory w Polsce potwierdzono 31 przypadków zarażenia koronawirusem. O pierwszym polskim przypadku pacjenta zarażonego wirusem SARS-CoV-2 resort zdrowia poinformował 4 marca. Osoby, u których wykryto tę chorobę, przebywają m.in. w szpitalach w Zielonej Górze, we Wrocławiu, Ostródzie, Szczecinie, Poznaniu, Krakowie, Lublinie, Warszawie i Opolu.

Koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r. na targu w Wuhan, stolicy prowincji Hubei.

Anna Kondek-Dyoniziak (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze