Wiceminister zdrowia: wierzę w rozsądek Polaków, ale pewne zasady muszą być wprowadzone

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 grudnia 2020 20:29

Wyprzedzamy pewne ruchy i wprowadzamy narodową kwarantannę, aby uniknąć złej sytuacji, jaką widzimy w Europie Zachodniej - powiedział w czwartek (17 grudnia) wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, pytany o decyzję ministra zdrowia o wprowadzeniu kwarantanny narodowej.

Wiceminister zdrowia: wierzę w rozsądek Polaków, ale pewne zasady muszą być wprowadzone
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

- Przed nami okres Bożego Narodzenia, sylwestra, a także ferii zimowych. Niestety w tym okresie nasza mobilność, nasza aktywność społeczna jest bardzo duża. To rodzi kolejne kontakty międzyludzkie, a to w dobie koronawirusa powoduje kolejne zakażenia, kolejne osoby, które trafiają do szpitali i niestety kolejne zgony. Więc, aby uniknąć tej złej sytuacji, jaką widzimy w krajach Europy Zachodniej (...), wyprzedzamy pewne ruchy i też wprowadzamy narodową kwarantannę - wyjaśnił powody tej decyzji wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w TVP Info.

Dodał, że wierzy w rozsądek Polaków, ale pewne zasady muszą być wprowadzone. - Powinniśmy zgodnie z naszymi zaleceniami święta spędzić w domu, w gronie najbliższych, bez tych kontaktów społecznych. To jest kluczem do tego, aby przerwać łańcuch epidemiologiczny - stwierdził wiceszef resortu zdrowia. - W tym okresie musimy naprawdę tę kwarantannę narodową wprowadzić w interesie wszystkich Polaków - podkreślił.

Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił w czwartek, że od 28 grudnia do 17 stycznia 2021 r. (do końca przerwy szkolnej) zostanie wprowadzona kwarantanna narodowa. - Zamykamy hotele, także na ruch służbowy, i stoki narciarskie - poinformował. Jak dodał, w noc sylwestrową będzie obowiązywał zakaz przemieszczania się.

W opublikowanym w czwartek komunikacie rząd poinformował o przedłużeniu etapu odpowiedzialności, z czym wiążą się dodatkowe ograniczenia. Zgodnie z nimi w noc sylwestrową z 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. w godzinach od 19 do 6 w całym kraju będzie obowiązywał zakaz przemieszczania się. Wyjątkiem będą m.in. niezbędne czynności służbowe oraz inne wskazane w rozporządzeniu.

Natalia Kamińska (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum