Wiceminister zdrowia: tzw. zielone certyfikaty do 25 czerwca

Autor: IB • Źródło: PAP20 maja 2021 09:00

Do systemu tzw. zielonych certyfikatów UE Polska zostanie przyłączona do 25 czerwca - zapewnia wiceminister zdrowia Anna Goławska.

Wiceminister zdrowia: tzw. zielone certyfikaty do 25 czerwca
Wiceminister zdrowia Anna Goławska Fot. transmisja
  • Najpóźniej do 25 czerwca Polska będzie podłączona do unijnego systemu tzw. zielonych certyfikatów
  • Certyfikat zawierać będzie informacje, czy ktoś jest bezpieczny pod kątem zakażania koronawirusem - czy jest zaszczepiony preparatem dostępnym na rynku unijnym przeciw Covid-19, ewentualnie czy jest ozdrowieńcem lub czy ma negatywny wynik testu diagnostycznego
  • Testy mają być wyznaczone dla Polski albo od 21 albo 25 maja

Komisja Europejska w połowie marca przedstawiła projekt Cyfrowego Zielonego Certyfikatu, który ma ułatwić bezpieczne i swobodne podróżowanie obywatelom UE podczas pandemii.

Wiceminister Goławska wyjaśnia, że będzie to łatwy do odczytania kod QR. Powinien być dostępny w specjalnej aplikacji albo w formie papierowej. Nie będzie to jednak warunek przemieszczania się w Unii, ale ułatwienie w przemieszczaniu dla jej mieszkańców, w tym dla Polaków.

Certyfikat, czyli co?

- Certyfikat zawierać będzie informacje o tym, czy ktoś jest bezpieczny pod kątem zakażania koronawirusem, czyli czy jest zaszczepiony preparatem dostępnym na rynku unijnym przeciw Covid-19, ewentualnie czy jest ozdrowieńcem lub czy ma negatywny wynik testu diagnostycznego - wskazuje Goławska.

Wiceminister zaznacza, że w kodzie nie będzie "informacji medycznych o samym pacjencie, ale o tym, że dana osoba - jako zaszczepiona, ozdrowiała czy też mająca negatywny wynik testu - jest osobą bezpieczną".

Równocześnie podkreśliła, że Unia Europejska nie planuje utworzenia na poziomie europejskim centralnego rejestru z danymi pacjentów.

Każdy gromadzi własne dane

- Każdy kraj członkowski będzie te dane gromadził w swoich odrębnych systemach. Odczytać kod będzie można za pomocą specjalnej aplikacji i czytników kodów QR, które będą miały odpowiednie służby - zaznacza.

Wiceminister przypomina też, że Polska zgłosiła Komisji Europejskiej w tej chwili gotowość do technicznej weryfikacji naszej gotowości i chęci przetestowania systemu. Testy mają być wyznaczone dla Polski albo od 21 albo 25 maja. W testach będzie weryfikowane dostosowanie polskiego systemu elektronicznej certyfikacji do standardu wyznaczonego dla wszystkich państw UE.

Wiceminister zapewnia, że polski system certyfikatów powinien być gotowy do uruchomienia w ramach systemu Unii Europejskiej już z początkiem czerwca. - Staramy się, by podłączyć się do tego systemu unijnego jak najszybciej. Ostateczną datą jest 25 czerwca, ale będziemy gotowi raczej z początkiem miesiąca - mówi.

Projekt certyfikatu, który Komisja Europejska przedstawiła w połowie marca, muszą jeszcze przyjąć parlament UE i Rada Europejska.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum