Wiceminister zdrowia: testy na obecność SARS-CoV-2 wykonywane są zgodnie z wytycznymi

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 kwietnia 2020 13:06

W Polsce testy diagnostyczne na obecność SARS-CoV-2 wykonywane są zgodnie z wytycznymi WHO, a procedury weryfikowane i dostosowywane do zmieniającej się sytuacji epidemiologicznej i zaleceń ekspertów - zaznaczyła wiceminister zdrowia, Józefa Szczurek-Żelazko.

Testy wykonywane są zgodnie z wytycznymi WHO - zapewnia wiceminister zdrowia Fot. Shutterstock

Wiceminister zdrowia w czwartek odpowiadała w Sejmie na pytania posłów, którzy pytali m.in. o dostępność testów wykrywających koronawirusa dla polskich obywateli, w szczególności dla pracowników ochrony zdrowia oraz procedury medyczne, które miały zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa.

Posłowie Koalicji Obywatelskiej zarzucili, że w Polsce nie wykonuje się wystarczającej liczby testów i walczy się z epidemią izolując społeczeństwo. Sławomir Nitras (KO) powoływał się na opinie ekspertów, którzy twierdzą, że skuteczną walką z wirusem jest testowanie ludzi, przede wszystkim pracowników ochrony zdrowia. Dodał też, że obecnie personel medyczny zamiast leczyć pacjentów, stał się źródłem pandemii, ponieważ nie jest odpowiednio diagnozowany pod kątem koronawirusa.

Natomiast Katarzyna Lubnauer (KO) wskazywała na to, że rząd reagował za późno na rozwój sytuacji, nie wprowadzał odpowiednich procedur np. zakazujących personelowi medycznemu pracy w różnych ośrodkach, co doprowadziło do rozprzestrzeniania wirusa. Zauważyła równocześnie, że w Polsce przeprowadza się obecnie 4 tys. testów na 1 milion mieszkańców, tymczasem w krajach europejskich o najwyższym wskaźników testów - 148 tys. na 1 milion.

Wiceminister odpowiadając na te zarzuty stwierdziła, że testy w Polsce wykonuje się zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Zaznaczyła, że według przyjętych standardów testom poddaje się osoby, które miały kontakt z osobą zakażoną oraz osoby, które mają typowe objawy choroby. "Każda osoba, która przebywa w kwarantannie również ma wykonywane testy. Takie są zalecenia WHO" - wyjaśniła.

Zaznaczyła, że jeśli chodzi o przeprowadzanie badań u personelu medycznego, to NFZ wydał zarządzenie, na mocy którego "każdy szpital, który posiada właściwe laboratorium diagnostyczne może wykonywać badania zarówno dla pacjentów, jak i pracowników, i te badania są w stu procentach finansowane jako odrębny produkt przez NFZ".

Wiceminister powiedziała, że laboratoria diagnostyczne są w stanie wykonywać w Polsce około 20 tys. testów dziennie, a do wojewódzkich stacji sanitarno-epidemiologicznych i szpitali trafiło ponad 313 tys. testów. Podkreśliła, że dostęp do testów jest zabezpieczony i na bieżąco weryfikuje się i modyfikuje procedury ich wykonywania w zależności od sytuacji i zaleceń ekspertów.

Wiceminister pytana była również o działania, które zapewnić mają placówkom medycznym odpowiednie środki ochrony osobistej i przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Stwierdziła, że to właśnie do przedstawicieli zawodów medycznych kierowane są szczególnie działania, by ich maksymalnie chronić.

- Środki ochrony osobistej stanowią podstawowy element tej ochrony, ale także znajomość procedur. To są bardzo ważne elementy - dodała.

Wiceminister przypomniała, że środki ochrony osobistej w pierwszej kolejności trafiły w lutym do szpitali jednoimiennych, potem sukcesywnie braki uzupełniano. Obecnie - jak zaznaczyła - resort na bieżąco prowadzi zakupy sprzętu, ale także rozdysponowuje środki, które pozyskano jako darowizny lub przekazane zostały przez spółki skarbu państwa.

Jednocześnie, jak dodała, Agencja Rezerw Materiałowych odtwarza na bieżąco swoje rezerwy strategiczne, środki przekazywane są również wojewodom, którzy przekazują je dalej podmiotom leczniczym.

Jak wyliczyła wiceminister od początku trwania epidemii koronawirusa przekazano 585 tys. kombinezonów ochronnych, ponad 1 mln masek typu FFP2 i FFP3 oraz 1,5 mln litrów płynów dezynfekcyjnych, jak również ponad 16 mln rękawic ochronnych.

- W ostatnim czasie (środki ochrony osobistej - PAP) dostarczono do ponad 25 tys. punktów docelowych - zaznaczyła.

Klaudia Torchała - PAP

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum