Wiceminister zdrowia: szczepionek przeciw COVID-19 wystarczy dla wszystkich chętnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 grudnia 2020 17:52

Szczepionek przeciw COVID-19 wystarczy dla wszystkich chętnych, mamy zagwarantowane odpowiednie ilości. Będą one bezpłatne - poinformował we wtorek (8 grudnia) wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.

Wiceminister zdrowia: szczepionek przeciw COVID-19 wystarczy dla wszystkich chętnych
Na zdj. wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. Fot. PTWP

Wiceminister uczestniczył w posiedzeniu senackiej komisji zdrowia, poświęconej programowi szczepień przeciw COVID-19.

- Jeśli chodzi o zabezpieczenie ilości poszczególnych szczepionek, Polska jest zabezpieczona w całości na wypadek, gdyby wszyscy obywatele chcieli się zaszczepić - powiedział Miłkowski.

Zaznaczył jednocześnie, że od samego początku zaplanowano, że szczepienie będzie nieobowiązkowe, dobrowolne, ale zalecane.

- Ze względu na to, że szczepienie jest tak istotne, państwo gwarantuje, że szczepienie jest bezpłatne dla każdego obywatela - dodał.

Wiceminister przypomniał, że w pierwszej kolejności szczepionki będą przeznaczone dla grup najbardziej zagrożonych, m.in. zawodów medycznych i osób w wieku podeszłym.

- Ponieważ w wielu zakresach współpracowaliśmy podczas dystrybucji poszczególnych leków, materiałów medycznych i wyrobów z Agencją Rezerw Materiałowych, ustaliliśmy, że w zakresie dystrybucji szczepionek głównym operatorem logistycznym będzie ARM, która będzie się posiłkowała dystrybutorami profesjonalnymi, hurtowniami farmaceutycznymi - powiedział Miłkowski.

W tym zakresie - jak przekazał - podpisane są umowy. - Wiemy, że część szczepionek będzie musiała być dostarczana w okresach tygodniowych do poszczególnych punktów szczepień - dodał.

Szef KPRM Michał Dworczyk akcentował na posiedzeniu komisji konieczność współdziałania ponad podziałami. Zaznaczył, że zaprezentowana we wtorek strategia szczepień to dokument do dyskusji, nie zaś dokument końcowy.

- Zgadzam się z panią przewodniczącą, że dokument ostateczny musi być przedyskutowany m.in. z personelem medycznym, który będzie prowadził szczepienia, z osobami i instytucjami, które będą zaangażowane w cały proces - zwrócił się do prowadzącej posiedzenie Beaty Małeckiej-Libery (KO) Dworczyk.

- Rozpoczynamy kilkudniowy proces konsultacji. Mamy nadzieję, że w trakcie konsultacji zostanie wypracowany taki dokument, który w najbliższy wtorek, dokładnie za tydzień, będzie mogła przyjąć Rada Ministrów - dodał.

Dworczyk wskazał, że rozpoczęcie szczepień zależy od producentów szczepionek i od decyzji unijnych gremiów o ich dopuszczeniu do obrotu.

Jeśli chodzi o liczbę dawek, to Dworczyk podał, że jest deklaracja o 2,1 mln dawek szczepionki Pfizer w styczniu.

- Oznacza to, że będziemy mogli zaszczepić około miliona osób. Przyjęliśmy założenie, że jak przyjedzie partia szczepionek do Polski, to nie szczepimy wszystkich dawek, licząc, że zgodnie z obietnicą producenta, przyjedzie druga partia, by wykonać kolejne szczepienie, tylko dzielimy to na dwie części, aby mieć gwarancję, że osoba zaszczepiona otrzyma drugą szczepionkę - poinformował.

Senacka komisja zdrowia ma powrócić do tematu szczepień przeciw COVID-19 na posiedzeniu 14 grudnia.

Katarzyna Lechowicz-Dyl (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum