WOK/Rynek Zdrowia | 13-10-2019 11:48

Wiceminister zdrowia: projekt listopadowej listy refundacyjnej ukaże się za kilka dni

- Projekt listopadowej listy leków refundowanych będzie opublikowany w drugiej połowie przyszłego tygodnia, a na początku kolejnego tygodnia obwieszczenie. Jeszcze trwają ostatnie uzgodnienia - napisał w piątek (11 października) na Twitterze wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.

Wiceminster zdrowia, Maciej Miłkowski; FOT. PTWP

Przypomnijmy, że za początku września br. wiceszef resortu w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl, zapowiadał, że listopadowa lista przyniesie, między innymi refundację leków stosowanych w stwardnieniu rozsianym oraz w terapii choroby Leśniowskiego-Crohna.

W tym drugim przypadku chodzi o „pełne zabezpieczenie pacjentów z chorobą Leśniowskiego-Crohna (ChL-C) - o jeden z bardzo istotnych leków, na który bardzo czekają chorzy na ChL-C".

- Na wrześniowej liście refundacyjnej znalazł się już jeden lek starszej generacji dla tych pacjentów w drugiej linii leczenia. W listopadzie wejdzie na listę drugi, bardzo nowoczesny lek stosowany w chorobie Leśniowskiego-Crohna. Będzie to zamknięcie drugiej linii leczenia oraz - w pewien sposób - całego programu lekowego - informował nas wiceminister zdrowia podczas tegorocznego Forum Ekonomicznego (Krynica, 3-5 września 2019 r.).

- Bardzo zaawansowane są już negocjacje dotyczące terapii w stwardnieniu rozsianym (SM). Chodzi o lek w pierwotnie postępującej postaci SM. Jesteśmy w tej sprawie po uzgodnieniach z Komisją Ekonomiczną. Będziemy rozmawiać z producentem, aby jak najszybciej udostępnić ten lek, ponieważ osoby z pierwotnie postępującą postacią SM nie mają dziś żadnej innej opcji terapeutycznej o udowodnionej skuteczności - zaznaczył na początku września Maciej Miłkowski.

- Będziemy też rozmawiać z firmami w sprawie osiągnięcia porozumienia dotyczącego, także bardzo oczekiwanych przez pacjentów, dwóch leków stosowanych w rzutowo-remisyjnej postaci stwardnienia rozsianego (RRMS) - dodał wiceminister zdrowia.

Maciej Miłkowski, także w mediach społecznościowych, zapowiedział, że "od listopada dostępna będzie nowa grupa leków w cukrzycy typu 2 - inhibitory SGLT-2 (flozyny). Jest to największy sukces negocjacyjny ostatnich lat. Na liście znajdą się wszystkie trzy flozyny" - zapowiedział wiceminister zdrowia.

Czytaj także: Refundowane będą kolejne leki w terapii SM i chorobie Leśniowskiego-Crohna