Wiceminister zdrowia: od początku epidemii 965 zakażonych pacjentów w ZOL-ach i ZPO

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 października 2020 07:31

Od początku epidemii do 15 września doszło do zakażeń u 965 pacjentów w zakładach opiekuńczo-leczniczych (ZOL) i zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych (ZPO). W hospicjach zakażenie wykryto u 66 pacjentów - poinformowała we wtorek (6 października) wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko.

Wiceminister zdrowia: od początku epidemii 965 zakażonych pacjentów w ZOL-ach i ZPO
FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

Na wtorkowym posiedzeniu sejmowej komisji polityki senioralnej wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko przedstawiła informację na temat wsparcia seniorów w zakładach opiekuńczych, domach pomocy społecznej oraz innych placówkach opiekuńczych w związku z epidemią COVID-19.

Wiceszefowa MZ poinformowała, że od początku epidemii do 15 września doszło do zakażeń u 965 pacjentów w zakładach opiekuńczo-leczniczych i zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych. Stanowi to ok. 2,4 proc. osób korzystających z tych świadczeń w ciągu roku (rocznie w tych zakładach przebywa ok. 40,7 tys. osób).

Z kolei w hospicjach od początku epidemii odnotowano 66 zakażonych pacjentów, co stanowi ok. 0,2 proc. osób rocznie objętych opieką w tych placówkach.

Zakażonych zostało 535 pracowników zakładów opiekuńczo-leczniczych i zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych oraz 46 pracowników hospicjum.

- Mając na uwadze zapewnienie bezpieczeństwa i odpowiedniej ochrony osobom, u których ryzyko ciężkich skutków zakażenia koronawirusem i zachorowania na COVID-19 jest największe, od 16 września wprowadzono obowiązek przeprowadzenia testów diagnostycznych w kierunku koronawirusa pacjentom przyjmowanym do zakładów opiekuńczo-leczniczych, zakładów pielęgnacyjno-opiekuńczych, hospicjów oraz domów pomocy społecznej - powiedziała Szczurek-Żelazko.

Ministerstwo Zdrowia we wtorek poinformowało, że łącznie od początku epidemii SARS-CoV-2 wykryto u 104 316 osób, zmarło 2717 chorych.

Olga Zakolska (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum