Wiceminister zdrowia o kolejkach do specjalistów i pensjach lekarzy. "Konkurujemy z krajami Europy Zachodniej"

Autor: Joanna Kobylańska- Butrym • Źródło: Rynek Zdrowia23 listopada 2022 08:36

Wiceminister zdrowia mówił 23 listopada m.in. o kolejkach do lekarzy specjalistów, brakach lekarzy oraz działaniach podejmowanych w tym zakresie przez Ministerstwo Zdrowia. - Tutaj sytuacja jest skomplikowana, ponieważ uruchomiliśmy system, że te procedury są nielimitowane, czyli: tyle ilu pacjentów zostaje przyjętych, za to wszystko płacimy. Problem jest niestety w kadrach medycznych - powiedział  Waldemar Kraska.

Wiceminister zdrowia o kolejkach do specjalistów i pensjach lekarzy. "Konkurujemy z krajami Europy Zachodniej"
Wiceminister zdrowia o kolejkach do specjalistów i pensjach lekarzy. "Konkurujemy z krajami Europy Zachodniej" Fot. PAP/Marcin Bielecki
  • Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska wskazał, że problemy związane z kolejkami do specjalistów związane są z brakami kadrowymi
  • - Niestety ten proces trwa, to nie jest tak, że w ciągu roku czy dwóch nadrobimy te zaległości, jeżeli chodzi o kształcenie lekarzy - powiedział
  • Zdaniem wiceszefa MZ "pensje lekarzy w Polsce są na takim poziomie, że konkurujemy z krajami Europy Zachodniej"
  • Podkreślił także, że resort zdrowia stara się pracować nad rozwiązaniami, które umożliwią szybsze uzyskanie specjalizacji lekarskiej

Kolejki do lekarzy specjalistów. Co się zmieniło?

W audycji "24 pytania" Polskiego Radia 24 gościem był wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Odpowiadał na pytania dotyczące m.in. kolejek do lekarzy specjalistów - w nawiązaniu do obietnic premiera Mateusza Morawieckiego, który zapewnił, że kolejki te rzeczywiście się zmniejszą.

- Tutaj sytuacja jest skomplikowana, ponieważ my jako Ministerstwo Zdrowia, jako Narodowy Fundusz Zdrowia, uruchomiliśmy system, że te procedury są nielimitowane, czyli: tyle ilu pacjentów zostaje przyjętych, za to wszystko płacimy. Problem jest niestety w kadrach medycznych. Nadrabiamy to w tej chwili, ten rok jest - jeżeli chodzi o przyjęcie na studia na wydziale lekarskim – wyjątkowy, bo mamy ponad 10 000 studentów, którzy dodatkowo rozpoczęli studia - wskazał.

- Niestety ten proces trwa, to nie jest tak, że w ciągu roku czy dwóch nadrobimy te zaległości, jeżeli chodzi o kształcenie lekarzy. Od wielu, wielu lat zwiększamy finansowanie polskiej ochrony zdrowia, ale musimy także - i to robimy - inwestować w kadry i myślę, że powstawanie także nowych uczelni, które kształcą studentów, nie tylko tych dużych z wieloletnią renomą, pokazuje, że jest szansa, że tych nowych adeptów sztuki medycznej będzie coraz więcej - podsumował.

"Pensje lekarzy w Polsce konkurują z krajami Europy Zachodniej"

Wiceminister Kraska podał także, że resort analizował sytuację związaną z wyjazdem absolwentów medycyny z Polski za granicę. Jak wskazał, według szacunków MZ problemem nie są finanse, a czas oczekiwania na uzyskanie specjalizacji.

- Myśmy to analizowali, czy rzeczywiście w tej chwili ten aspekt finansowy jest tutaj ważny i wydaje się, że nie. Pensje lekarzy w Polsce są na takim poziomie, że konkurujemy z krajami Europy Zachodniej - powiedział na antenie.

Dodał, że MZ pracuje nad ułatwieniem procesu zdobywania specjalizacji. 

- Pracujemy nad tym, żeby jednak ten młody człowiek przechodził dość szybciej drogę kształcenia. Musimy pogodzić te dwa aspekty: ułatwić tę specjalizację, ale zachować jednocześnie ten poziom nauczania.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum