Wiceminister zdrowia: nie będzie już upominania, tylko kary za brak maseczek w sklepach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 października 2020 12:11

Będą większe kontrole obowiązku zakrywania ust i nosa w sklepach; nie będzie już upominania, tylko będą kary - podkreślił w czwartek (1 października) wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jak zaznaczył, przy dużej liczbie osób w sklepie może dochodzić do zakażeń.

Wiceminister zdrowia: nie będzie już upominania, tylko kary za brak maseczek w sklepach
Na zdj. wiceminister zdrowia Waldemar Kraska Fot. Twitter/MZ

Wiceminister zdrowia w Polskim Radiu 24 wyraził zaniepokojenie, że część Polaków nie zakrywa w sklepach czy galeriach handlowych ust i nosa, nie chroniąc tym samym siebie i pozostałych przed zakażeniem koronawirusem. - Będą na pewno w tej chwili większe kontrole. Nie będzie już upominania, tylko niestety będą kary - podkreślił.

Sklep - zwrócił uwagę Kraska - to miejsce, gdzie przy dużej liczbie osób może dochodzić do zakażeń. - Maseczka, dystans, dezynfekcja - pamiętajmy o tym na co dzień  - zaapelował.

Wiceszef MZ zapytany też został o skuteczność kar za nieprzestrzeganie obowiązujących obostrzeń. Jak wskazał, prawnicy MZ uważają obecne przepisy za wystarczające do nakładania kar. - Jeżeli będzie taka potrzeba, na pewno w jakiś sposób uszczegółowimy te przepisy - dodał.

Kraska dopytywany był ponadto, czy należy spodziewać się zaleceń Ministerstwa Zdrowia na okres Wszystkich Świętych, który przypada za miesiąc. W okresie tym - jak zauważył - wielu Polaków przemieszcza się po Polsce, aby odwiedzić groby bliskich. - Jest duże niebezpieczeństwo, że będziemy roznosić, niestety, koronawirusa po całym kraju.

- Myślę, że wydamy zalecenia na ten okres Wszystkich Świętych, abyśmy jednak ograniczyli te nasze wyjazdy, bo na pewno będzie to stwarzało duże niebezpieczeństwo - powiedział. Zalecenia, według wiceszefa MZ, pojawią się na tydzień-dwa przed 1 listopada.

Agnieszka Ziemska (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum