Polsat News/Rynek Zdrowia | 06-03-2021 15:17

Wiceminister zdrowia: Polska jest gotowa pomóc Czechom w walce z pandemią

- W ciężkich sytuacjach trzeba pomagać sąsiadom - mówi wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapewniając, że polskie szpitale mogą przyjąć pacjentów z Czech.

Szpital tymczasowy w Lublinie; FOT. Lubelski Urząd Wojewódzki/FB

Pytany w sobotę (6 marca) w Polsat News, czy Polska jest gotowa pomóc Czechom w walce z pandemią, Waldemar Kraska odpowiedział: - Tak, nawet dzisiaj rozmawialiśmy ze sztabem kryzysowym, jeżeli chodzi o pomoc.

- My jako Polska taką deklarację złożyliśmy i teraz chcemy ją wypełnić, mimo że u nas też sytuacja jest trudna, ale myślę, że Czechy są w gorszej sytuacji, niż Polska - dodał.

Przypomniał, że "taka pomoc już została udzielona Słowacji". - Trzech pacjentów w tej chwili już w Polsce przebywa. Wiemy, że prawdopodobnie pojawią się następni - dodał.

Również województwo dolnośląskie zadeklarowało pomoc. - Mamy wyznaczone szpitale do pomocy. Słowacy i Czesi głównie kładą nacisk, że to są pacjenci wymagający, niestety, opieki respiratorowej, czyli w dość ciężkim stanie - mówił wiceszef resortu zdrowia.
 
Wyjaśnił, że Polska czeka na sygnał od strony czeskiej, "kiedy taki pierwszy pacjent do nas trafi". Dodał, że "jesteśmy na to gotowi". - W tych ciężkich sytuacjach także trzeba pomagać sąsiadom - podkreślił Waldemar Kraska.

Więcej: polsatnews.pl