Wiceminister zdrowia: MZ nie publikuje danych bez weryfikacji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 listopada 2020 19:57

Ministerstwo Zdrowia dokłada wszelkich starań, by rzetelnie informować o tym, jakie są aktualne dane w związku z epidemią - zapewniła w sobotę wiceminister zdrowia Anna Goławska. Jak dodała, nie jest prawdą, że resort publikuje niezweryfikowane dane.

Wiceminister zdrowia: MZ nie publikuje danych bez weryfikacji
Wiceminister zapewniała, że publikowane dane nt. pandemii są rzetelne Fot. Archiwum

- Dane są zbierane przez ministerstwo oraz stacje sanitarno-epidemiologiczne. Nie czerpiemy danych z niezweryfikowanych źródeł. Należy podkreślić, że dane są zbierane przez specjalnie do tego celu utworzone rejestry. Chodzi m.in. rejestr prowadzony przez Instytut Kardiologii, w którym zbierane są dane o pacjentach zakażonych wirusem - mówiła.

- Zbieramy dane dotyczące ozdrowieńców, zachorowań, testów, także tych wykonywanych przez laboratoria komercyjne, które są sprawozdawane do stacji sanitarno-epidemiologicznych na specjalnym druku - zapewniła Goławska.

Wiceminister zaznaczyła, że Ministerstwo Zdrowia utworzyło zespół, który analizuje dane.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w sobotę na Facebooku, że pojawia się wiele nieprecyzyjnych informacji i fake newsów dotyczących respiratorów. Podał, że w dyspozycji Agencji Rezerw Materiałowych jest 3,5 tys. respiratorów. W październiku ARM wydała szpitalom 922 respiratory, a w pierwszym tygodniu listopada około 1 tysiąca sztuk.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum