Wiceminister rozwoju: dalekie podróże raczej nierealne. Na urlop zostańmy w kraju

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 maja 2020 09:36

Szukamy rozwiązań i obecnie rozważamy umożliwienie wyjazdów do państw Grupy Wyszehradzkiej, czyli Czech, Słowacji i Węgier. Ryzyko zachorowania nie jest tam obecnie tak duże jak na zachodzie Europy czy w Stanach Zjednoczonych - stwierdził w wywiadzie dla poniedziałkowej "Rzeczpospolitej" wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy.

O dalekich wyjazdach musimy na razie zapomnieć Fot. Archiwum

Czy obecnie można planować na lipiec lub sierpień wczasy w Polsce lub za granicą? Gut-Mostowy wskazuje, że wszystko zależy od tego, czy będzie wzrost, czy spadek zachorowań. - W zależności od tego ograniczenia będą znoszone szybciej lub wolniej - mówił. Dodał, że należy się pogodzić z tym, że tegoroczne wakacje nie będą takie jak poprzednie.

Poinformował też, że przed wakacjami jego resort planuje ruszyć z kampanią zachęcającą Polaków do zwiedzania kraju. Rozważane jest też umożliwienie wyjazdów do Czech, Słowacji i Węgier.

- Zachorowalność w tych państwach, podobnie jak w Polsce, jest niska, zatem ryzyko zachorowania nie jest tam tak duże jak na zachodzie Europy czy w Stanach Zjednoczonych - zaznaczył.

Jak zauważył, zakup wyjazdu na kolonię, która jest imprezą turystyczną, objęty został ochroną na wypadek niewypłacalności, a każdy klient - w razie rezygnacji - po spełnieniu wymogów ustawowych w związku z COVID-19 dostanie 100 proc. zwrotu wpłat lub będzie mógł odebrać voucher.

- Zależy nam bardzo na tym, żeby dzieci i młodzież mogły bezpiecznie odpocząć podczas wakacji. Po spotkaniu z Ministerstwem Edukacji Narodowej mamy wspólne stanowisko, że w odpowiednich reżimach sanitarnych wakacyjny wypoczynek dzieci i młodzieży może być możliwy. Ostateczna decyzja w tej sprawie należy oczywiście do ministra zdrowia, który na bieżąco monitoruje sytuację epidemiczną - stwierdził.

Zapytany, czy jego zdaniem będzie dochodziło do masowych upadłości biur podróży, odpowiedział, że jest w tej kwestii optymistą.

- Uważam, że do tego nie dojdzie. Natomiast rynek w najbliższym czasie z całą pewnością ulegnie pewnym zmianom i przeobrażeniom. Prawdopodobnie w ofercie wielu touroperatorów pojawi się Polska, czyli tzw. oferta wyjazdowa krajowa. Takiemu rozwojowi rynku ma również pomóc planowany przez nas projekt programu "Bony turystyczne 1000 plus" - zaznaczył.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum