Wiceminister gotowy na spotkanie z medykami? "Mamy agendę spotkania"

Autor: KM • Źródło: Radio Zet, Rynek Zdrowia21 września 2021 09:31

W ocenie wiceministra zdrowia Piotra Brombera minister Adam Niedzielski to człowiek dialogu. Dzisiejsze spotkanie z medykami da resortowi lepszy ogląd na ich sytuację. "Będziemy wiedzieli więcej" - ocenił Bromber.

Piotr Bromber, fot. PAP/Piotr Nowak
  • Minister Niedzielski jest ministrem dialogu - ocenił w "Gościu Radia ZET" Piotr Bromber, wiceminister zdrowia
  • Zapowiedział analizę postulatów protestujących medyków punkt po punkcie podczas najbliższego spotkania
  • Przedstawiciele resortu zdrowia mają spotkać się z protestującymi medykami we wtorek 21 września o godz. 14

Bromber: od zawsze byliśmy otwarci na dialog

Wiceminister zdrowia Piotr Bromber na antenie Radia ZET odniósł się do zarzutu dotyczącego ministra Niedzielskiego, jakoby szef resortu zdrowia był "człowiekiem monologu a nie dialogu" - przychodził, mówił i wychodził.

- Na przestrzeni lat współpracy z panem ministrem Niedzielskim uważam, że to jest osoba która potrafi prowadzić dialog, jest mocno wyrozumiały, otwarty na argumenty. Moją funkcją jest wsparcie pana ministra w tych działaniach - skomentował.

Wiceminister wciąż nie zawitał do Białego Miasteczka, jednak odbyły się rozmowy telefoniczne. Do spotkania resortu z medykami ma dojść dzisiaj.

- To z jednej strony jest efekt tych rozmów, sytuacji, z którą się musimy zmierzyć, i też postawy, odpowiedzialności tej drugiej strony i woli przede wszystkim. Pan minister wczoraj ponowił zaproszenie dla komitetu protestacyjnego, ja sformalizowałem i wysłałem to pismo. Od zawsze byliśmy otwarci na dialog, pan minister wielokrotnie podkreślał, że zaprasza - skomentował Bromber.

Resort ma gotowy plan na spotkanie z medykami?

- Mamy swoją agendę spotkania, rozmów, ale chciałbym, żeby to była też istota prowadzonego dialogu i tego dyskursu. Chciałbym, żeby strony dowiadywały się ode mnie o tym, co mamy do powiedzenia, o czym mamy rozmawiać. Będziemy analizowali wszystkie oczekiwania, będziemy analizowali punkt po punkcie te postulaty (...) i będziemy szukali tej przestrzeni - mówił Bromber o planowanym na dzisiaj spotkaniu z medykami. Ocenił jednak, że na jednym spotkaniu się nie skończy.

Bromber nie przewiduje ściśle daty zakończenia sporu z medykami, jednak twierdzi, że "po dzisiejszym spotkaniu będziemy wiedzieli więcej".

- W ubiegłym tygodniu została uchwalona ustawa, która zakłada wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 7 proc. PKB. Przypomnę, że niedawno to było 6 procent - wskazał wiceminister.

- Ta ustawa, która daje możliwość wzrostu nakładów na ochronę zdrowia do 7 proc. PKB stwarza przestrzeń do rozmawiania również o wzroście wynagrodzeń. Nie chcę w tej chwili niuansować, mówić" taka kwota - tak. taka kwota - nie. Przypomnę, że spotykamy się dzisiaj o godzinie 14 pierwszy raz od dłuższego czasu. Ja nie chcę się pozycjonować w ten sposób, chciałbym, żeby nasze propozycje w pierwszej kolejności poznał komitet protestacyjny, to jest bardzo ważne - kontynuował polityk.

Zobacz też: Dziś medycy spotkają się z kierownictwem Ministerstwa Zdrowia. Czy dojdzie do porozumienia?

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum