PAP/Rynek Zdrowia | 21-11-2013 22:56

Wiceminister Sopliński: finalizujemy prace nad projektem ustawy o fizjoterapeutach

Finalizujemy prace nad projektem ustawy o fizjoterapeutach - zapewnił w czwartek (21 listopada) na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia wiceminister Aleksander Sopliński. Potrzebę takiej regulacji zgłaszali przedstawiciele środowiska fizjoterapeutów oraz posłowie.

Wiceminister zdrowia przedstawił informację na temat dostępności i finansowania rehabilitacji leczniczej. Jak mówił, nakłady na rehabilitację wynoszą obecnie ponad 2 mld zł i od kilku lat co roku wzrastają.

Poinformował, że obecnie liczba lekarzy posiadających specjalizację II stopnia w dziedzinie rehabilitacji medycznej to ponad 1,6 tys., 280 lekarzy ma specjalizację I stopnia, a w trakcie szkolenia specjalizacyjnego jest 443 lekarzy.

Minister Sopliński dodał, że ponadto świadczenia zdrowotne realizują fizjoterapeuci, wśród których są osoby z tytułem magistra oraz licencjata z tego zakresu, ale także absolwenci techników i szkół maturalnych prowadzących takie kierunki.

Przedstawiciele środowiska fizjoterapeutów, a także posłowie zwracali uwagę na potrzebę uregulowania zawodu fizjoterapeuty w Polsce.

Tomasz Marek ze Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska podkreślił, że "dużą pomyłką jest mieszanie fizjoterapii z rehabilitacją". - Rozwiązaniem problemów byłaby ustawa o zawodzie fizjoterapeuty i potrzebne jest jak najszybsze jej wprowadzenie. Określiłaby ona, kto jest za co odpowiedzialny - powiedział.

Grażyna Brzuszkiewicz-Kuźmicka z mazowieckiego oddziału Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii mówiła, że środowisko to od wielu lat zgłasza potrzebę ustawy. - Takiej samowolki, jaka jest obecnie, do tej pory nie było, a pacjent nie ma jak rozpoznać wykwalifikowanego fizjoterapeutę - zaznaczyła.

Także według posła Dariusza Dziadzi (koło poselskie Inicjatywa Dialogu) brak tej regulacji powoduje, że każdy w Polsce może obecnie założyć gabinet fizjoterapeutyczny. Wtórował mu Rajmund Miller (PO), mówiąc, że dziś również hochsztaplerzy otwierają takie gabinety.

- Finalizujemy prace nad projektem ustawy o fizjoterapeutach - zapewnił wiceminister Sopliński. Dodał, że obecnie pozostaje kwestia zgłoszenia projektu do planu pracy rządu.