Wiceminister Neumann o eWUŚ i decentralizacji NFZ

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 stycznia 2013 11:09

Prace nad projektem ustawy o decentralizacji NFZ są już na finiszu - poinformował wiceminister zdrowia Sławomir Neumann. Minister - wypowiadając się dla radiowej Trójki - mówił też m.in. o systemie elektronicznej weryfikacji ubezpieczenia. Ocenił, że "eWUŚ się udał".

Wiceminister Neumann o eWUŚ i decentralizacji NFZ

Sławomir Neumann, który w czwartek (3 stycznia) był gościem radiowej Trójki, mówił, że projekt o decentralizacji NFZ niedługo powinien trafić do konsultacji wewnętrznych i społecznych.

- Wiosną chcielibyśmy przedstawić tę ustawę w parlamencie tak, żeby te zmiany wchodziły w życie około sierpnia tego roku - poinformował.

Pytany o wprowadzenie konkurencji dla NFZ powiedział, że najpierw "trzeba zbudować dobre podstawy". Po pierwsze, jak przekonywał, konieczne jest przygotowanie NFZ do takiej konkurencji.

- Drugi krok to pełna informatyzacja, aby ci dodatkowi płatnicy (ewentualni konkurenci NFZ - PAP) mieli dostęp do wszystkich danych pacjenta i trzecia rzecz to wprowadzenie ubezpieczeń dodatkowych, które by ten rynek rozruszały - mówił.

Zapowiedział, że resort rozpocznie prace nad dodatkowymi ubezpieczeniami zdrowotnymi jeszcze w tym roku.

- Myślę, że wiosną tego roku przekażemy do konsultacji wstępnie uzgodnione założenia tej ustawy - poinformował.

Neumann mówił też m.in. o systemie eWUŚ, który od 1 stycznia funkcjonuje w przychodniach i szpitalach, aby ułatwić pacjentom potwierdzanie uprawnień przy pomocy numeru PESEL. Jak ocenił, "eWUŚ się udał".

- System w przeważającej części kraju funkcjonuje - mówił wiceminister i dodał, że zdarzają się pojedyncze przypadki praktyk lekarskich, przychodni lub szpitali, gdzie system jeszcze nie działa.

Podkreślił jednak, że dziś w Polsce nie jest problemem zakup komputera z dostępem do internetu. Zwrócił też uwagę, że "eWUŚ to nie panaceum na rozwiązanie kolejek (do lekarzy), ale jest to pierwszy krok w informatyzacji systemu ochrony zdrowia".

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz w październiku przedstawił pięć kroków reorganizacji systemu świadczeń zdrowotnych. Pierwszy z nich to decentralizacja NFZ polegająca na zlikwidowaniu centrali Funduszu. Za tym pójść ma wzmocnienie i uniezależnienie regionów. W dalszej kolejności resort planuje wyprowadzenie poza NFZ wyceny i oceny procedur medycznych.

- Fundusz ma pozostać tylko płatnikiem, zbudowana będzie agencja pilnująca jakości, wyceniająca i nadzorująca prowadzenie procedur - zapowiadał wówczas Arłukowicz.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum