Wiceminister Miłkowski: szczegóły dot. listy bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży będą znane do...

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 grudnia 2019 17:50

Szczegóły dotyczącego tego, co znajdzie się na liście bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży będą znane do kwietnia - powiedział w czwartek (19 grudnia) wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.

Fot. Shutterstock

Zagwarantowanie kobietom w ciąży bezpłatnego dostępu do najczęściej stosowanych przez nie leków to główne założenie projektu ustawy, który we wtorek przyjął rząd. Ustawa ma zacząć obowiązywać od 1 lipca 2020 r. Wykaz darmowych leków zostanie opublikowany w pierwszej liście leków refundowanych po wejściu w życie ustawy.

- Listy jeszcze nie ma, są zebrane szacunki od konsultantów krajowych - powiedział wiceminister, pytany przez PAP o to, ile i jakie leki znajdą się w wykazie.

Wiceminister, który odpowiada w resorcie za Departament Polityki Lekowej i Farmacji wskazał, że pojawią się tam leki dla kobiet, które mają problemy zdrowotne w ciąży.

- Cel jest taki, by nie musiały w tym okresie do nich dopłacać - zaznaczył.

- Myślę, że będziemy to wiedzieli do kwietnia. Na razie czekamy na przejście ustawy przez Sejm, podpisanie ustawy, a potem mocno będziemy kończyli i przedstawimy szczegóły. Plan już jest - dodał.

MZ szacuje, że dostęp do darmowym leków będzie miało rocznie ok. 400 tys. kobiet w ciąży. Oczywiście nie wszystkie ciężarne wymagają przyjmowania leków. W 2018 r. urodziło się w Polsce ok. 388 tys. dzieci. Na darmowe leki budżet państwa w pierwszym roku obowiązywania ustawy ma wydać ok. 14,5 mln zł.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum