Maciej Miłkowski o psychiatrii dziecięcej: reforma postępuje. Sieć I poziomu referencyjnego gotowa

Autor: • Źródło: PAP29 września 2022 13:32

Wiceminister Maciej Miłkowski zadeklarował w Sejmie, że zakończyły się prace nad tworzeniem sieci pierwszego poziomu referencyjnego psychiatrii dziecięcej. Cały czas trwają natomiast jeszcze konkursy na udzielanie świadczeń na drugim poziomie. Wyliczył także, że mamy w kraju obecnie 548 psychiatrów dziecięcych i w ciągu ośmiu lat liczba ta wzrosła o 50 procent.

Maciej Miłkowski o psychiatrii dziecięcej: reforma postępuje. Sieć I poziomu referencyjnego gotowa
W Polsce jest 339 placówek pierwszego poziomu opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży Fot. AdobeStock
  • 29 września wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski odpowiadał w Sejmie na pytania posłanek Koalicji Obywatelskiej w sprawie stanu psychiatrii dziecięcej i zagrożenia zamknięciem oddziałów szpitalnych z powodu braku lekarzy
  • - W Polsce jest 339 placówek pierwszego poziomu referencyjnego, co oznacza, że praktycznie zakończono tworzenie całej sieci - wyliczył wiceszef resortu zdrowia 
  • Jak przyznał, cały czas trwają jeszcze konkursy na udzielanie świadczeń na drugim poziomie. Takich ośrodków mamy aktualnie 112
  • Przypomniał także, że w ciągu ostatniego roku nakłady na psychiatrię dziecięcą wzrosły o 24 proc. do 4,5 mld, to jest blisko o 900 mln zł i dodatkowo ruszył program pilotażowy w wysokości 566 mln zł

Miłkowski: mamy już 339 placówek I poziomu opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży

W czwartek w Sejmie wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski odpowiadał na pytania posłanek Koalicji Obywatelskiej Marty Golbik i Moniki Rosy, w sprawie stanu psychiatrii dziecięcej i zagrożenia zamknięciem oddziałów szpitalnych z powodu braku lekarzy.

Marta Golbik (KO) powiedziała, że oddział psychiatryczny dla dzieci i młodzieży w szpitalu w Olsztynie prawdopodobnie zostanie zamknięty a dyrektorzy innych szpitali mają na stanie za dużo dzieci. Zapytała, ilu lekarzy psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej potrzeba, żeby system mógł sprawnie funkcjonować oraz ile pieniędzy zostało przeznaczonych na poprawę sytuacji.

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski odpowiedział, że w Polsce jest 339 placówek pierwszego poziomu referencyjnego, co oznacza, że praktycznie zakończono tworzenie całej sieci.

- Drugi poziom referencyjny związany jest z postawieniem diagnozy i możliwością farmakologii, co oznacza, że dopiero na tym poziomie jest kontakt z lekarzem psychiatrią - mówił Miłkowski, zwracając uwagę, że na tym poziomie są dwie możliwości - poradnia zdrowia psychicznego, jak również poradnia zdrowia psychicznego z oddziałem dziennym.

- Takich ośrodków mamy aktualnie 112 - poinformował wiceminister zdrowia. Jak zaznaczył, cały czas trwają jeszcze konkursy na kolejne takie podmioty.

Przypomniał, że trzeci poziom referencyjny to "wysokospecjalistyczne centra całodobowe, do których pacjenci trafiają w stanie bardzo poważnym. Tego rodzaju oddziałów mamy w kraju 25." 

Wyjaśnił także, że za opiekę psychiatryczną, zgodnie z ustawą z sierpnia 1994 r., odpowiada samorząd województwa i na tej podstawie ma on możliwość tworzenia podmiotów leczniczych realizujących zadania w tym zakresie.

- W przypadku oddziału w Olsztynie, MZ wraz z całą grupą osób odpowiedzialnych zrealizowało zadanie kontynuacji działalności tego ośrodka - odpowiedział wiceminister Miłkowski.

Zwrócił uwagę, że "w przypadku uzdrowiska w Konstancinie pod Warszawą jest to podmiot prawa handlowego, spółka akcyjna i ostatecznie ona podejmuje decyzje".

Jest 548 psychiatrów dziecięcych. "Zgadzamy się, że jest to liczba niewystarczająca"

Wiceminister poinformował, że 7 października zostanie otwarty oddział psychiatryczny w szpitalu w Białymstoku.

- W ciągu ostatniego roku nakłady na psychiatrię dziecięcą wzrosły o 24 proc. do 4,5 mld, to jest blisko o 900 mln zł i dodatkowo ruszył program pilotażowy w wysokości 566 mln zł - powiedział Miłkowski.

Na pytanie posłanki Moniki Rosy, ilu psychiatrów dziecięcych pracuje w Polsce i o ile zwiększyła się ich liczba w ostatnim czasie, biorąc pod uwagę, że do roku trzeba czekać na wizytę, wiceminister zdrowia odpowiedział, że w kraju jest 548 lekarzy, w tym przez ostatnie 8 lat notowany jest wzrost o 50 proc. - Zgadzamy się, że jest to liczba niewystarczająca - ocenił.

Zaznaczył jednakże, że "w trakcie szkolenia jest 253 lekarzy na specjalizacji, w tym 179 w trybie rezydenckim. Oznacza to wzrost o 118 osób w trakcie szkolenia specjalistycznego".

- Ministerstwo Zdrowia zaliczyło specjalizacje z psychiatrii do dziedzin priorytetowych, co oznacza, że wartość wynagrodzenia jest wyższa i wynosi od wakacji br. w pierwszym roku 6900 zł, a pod dwóch latach zatrudnienia 7211 zł - powiedział Miłkowski.

Dodał również, że "każda osoba, która zgłosi się na tę specjalizację - otrzyma ją.

- Planowane jest przeszkolenie 6 tys. osób w zakresie psychologii klinicznej, psychoterapii dzieci i młodzieży czy psychologii. W trakcie szkolenia jest obecnie 2631 osób. To są projekty w różnym zakresie uzyskania kwalifikacji - podsumował wiceminister zdrowia.Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum